
Warszawski Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBIGS) jako pierwszy na świecie chce pozyskać energię z pyłu słomy.
Instytut otrzyma 1,82 mln euro dofinansowania na pionierski projekt z funduszy unijnych w ramach programu LIFE+.
W ramach projektu Instytut wybuduje demonstracyjną linię generowania energii z biomasy mikronizowanej, czyli pyłu otrzymywanego ze słomy. Będzie to pierwsza na świecie ruchoma kontenerowa siłownia energetyczna pracująca na stałej biomasie w postaci zawiesiny pyłu. Instalacja ma być przewożona z miejsca na miejsce w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych rejonów obfitujących w słomę.
NFOŚiGW pełni funkcję krajowego punktu kontaktowego LIFE+ w Polsce. Wnioski o dofinansowanie, których nabory odbywają się raz do roku, przekazywane są bezpośrednio do Brukseli i tam są oceniane. Fundusz projektom zakwalifikowanym do dofinansowania w ramach LIFE+ oferuje dofinansowanie uzupełniające ze środków krajowych, które łącznie pokrywa do 95 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-