Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-03-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-03-21
IGMNiR: zmiana VAT na złom to już (prawie) pewne
W związku z ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem naszych firm Członkowskich i Partnerów branżowych w kwestii nowych regulacji w sprawie rozliczeń VAT’u w handlu złomem przedstawiam aktualny stan przedmiotowej sprawy.

Pierwszym efektem ogromnej presji jaką wywarła zapowiedź i organizacja Konferencji Prasowej w dniu 15 grudnia 2010, która odbyła się w Warszawie z inicjatywy naszej Izby IGMNiR przy zaproszeniu do współpracy IPHGZ było równoległe z Konferencją sformułowanie ostatecznej wersji Projektu o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach z dnia 10 grudnia 2010 roku przez Ministerstwo Finansów i zatwierdzenie przez Radę Ministrów 5-ej edycji ( od września do grudnia 2010) poprawek do ostatecznego rządowego już Projektu w sprawie nas interesującej tj. uporządkowania prawa w zakresie rozliczeń VAT’u w handlu złomem stalowym, stalą stopową i złomem metali nieżelaznych.

Na podstawie wiarygodnego źródła uzyskanego od przedstawiciela Sejmowej Komisji Finansów Publicznych ( który otrzymał od nas wszystkie zgromadzone przez nas materiały, w tym od naszych Partnerów z Eurometrec z Brukseli i z HOE z Budapesztu).

Efektem skierowania przez Rząd Projektu zmiany omawianej Ustawy do Sejmu było:
* 4 stycznia - I Czytanie Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach na 82 posiedzeniu Sejmu (powoływano się na posiedzeniu Sejmu na informacje z naszej Izby!)
* 19 stycznia – Prace nad w/w Projektem na Posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych
* 20 stycznia - Prace nad w/w Projektem na Posiedzeniu Sejmowej Podkomisji Finansów Publicznych (która po dwóch dniach pracy zakończyła swe prace ( kontrowersje w projekcie wzbudzały zapisy innych kwestii dot. Ochrony Zdrowia i Usług Outsourcing'owych)
* 2 luty - II Czytanie Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach na 82 posiedzeniu Sejmu

Co nas jeszcze czeka?
* 23-25 luty – głosowanie zgłoszonych poprawek do Projektu ( na szczęście nie dotyczą one naszych zapisów!) i skierowanie Projektu do Senatu
* 2-3 marca Rozpatrywanie Projektu na posiedzeniu Senatu
* 16-18 marca III Czytanie Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach na 82 posiedzeniu Sejmu – co de facto oznacza przyjęcie Zmiany interesującej nas Ustawy!!!
* Do 31 marca br. – Podpis Prezydenta RP pod Ustawą!!!
* 1 KWIETNIA – Rusza Ustawa VAT w nowej formule jej obowiązywania, z mechanizmem Reverse Charge – tj. MechanizmSamonaliczania VAT !!!

Nowe, identyczne zapisy do Ustawy o VAT równolegle wprowadzą też od 1 kwietnia Czesi, którzy już dokonali zmian w swojej Ustawie!

Po wprowadzeniu tych samych zmian w Niemczech i w Estonii, znaczne ilości złomu miedzi i aluminium pojawiły się np. na rynku węgierskim!

A propos, naszej Konferencji Prasowej z 15 grudnia w Warszawie, co najmniej 35 polskich Mediów pisało o problemie z VAT i dwuletniej walce o zmiany do Ustawy ( w tym nagrana była relacja z Konferencji w TVN Biznes!).

Konferencja odbiła się szerokim echem w Europie. Informacja poszła do 80 agencji prasowych i branżowych dystrybuowanych przez federacje do których nasza Izba należy Eurometrec oraz BIR. Na moją prośbę Eurometrec wzmocnił Konferencję wysyłając na nią swego Delegata, eksperta Jeff Kimball z Węgier. Podziękowanie należą się Kancelarii Podatkowej MDDP z Panem Tomaszem Olkiewiczem, który podczas konferencji wystąpił jako niezależny ekspert. Dziękuję za profesjonalizm Agencji PR – Profit Communications z Wrocławia.

Przy okazji, bardzo dziękuję też moim anonimowym doradcom, za okazane merytoryczne wsparcie.

Kazimierz Poznański
Prezes Zarządu
Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
igmnir.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także