
Brytyjscy naukowcy opracowali technologię odsalania wody wykorzystującą grafenowe sito. Jeżeli wynalazek ten okaże się skuteczny, może on rozwiązać problem dostępu do wody pitnej dla milionów ludzi.
Grafen wynaleziono w 2002 roku i od razu uznano go za „cudowny materiał". Teraz naukowcy ścigają się, by wynaleźć niedrogie, oparte na grafenie bariery, które pozwolą odsalać wodę na skalę przemysłową. Zespół naukowców z Manchesteru opracował sztywne sito na bazie tlenku grafenu, które odsala wodę przy użyciu małej ilości energii.
Dodatkowo zespół Rahula Naira powlekł sito kompozytem żywic epoksydowych, co sprawiło, że może ono odfiltrowywać kryształki soli ograniczając pęcznienie materiału.
Jak podkreśla Nair, odkrycie jest "„znaczącym krokiem naprzód i otworzy nowe możliwości poprawy wydajności technologii odsalania. Jest to pierwszy eksperyment. Wykażemy również, że istnieją realistyczne możliwości skalowania opisanego rozwiązania i masowej produkcji membran na bazie grafenu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- tvp.info

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-