
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 1 listopada gaz ziemny do celów opałowych objęty jest akcyzą. Z podatku tego zwolnione są jednak gospodarstwa domowe.
Z końcem października minął okres przejściowy dla Polski w dostosowaniu przepisów akcyzowych obejmujących gaz do wymogów Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi regulacjami gaz ziemny wykorzystywany do celów opałowych jest objęty akcyzą. - Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym objęła wszystkie podmioty, które mają jakikolwiek związek z gazem ziemnym i wszystkimi gazami podobnymi do gazu ziemnego, czyli zarówno te, które sprzedają gaz ziemny, jak i te, które go zużywają – mówiła agencji informacyjnej Newseria Biznes Dominika Cabaj, doradca podatkowy z Kancelarii DLA Piper Wiater. Nowe przepisy precyzują, że w przypadku wyrobów gazowych akcyza obejmuje wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import wyrobów gazowych przez finalnego nabywcę, sprzedaż wyrobów gazowych finalnemu nabywcy gazowemu, a także użycie wyrobów gazowych przez pośrednika (którym jest podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju lub posiadający koncesję na obrót gazem ziemnym na terytorium kraju). Wykorzystywanie wyrobów gazowych przez końcowego nabywcę podlega opodatkowaniu w ściśle określonych sytuacjach. Dodatkowo obowiązuje zasada jednokrotnego opodatkowania wyrobów gazowych oraz określa katalog zwolnień od akcyzy na gaz ziemny wykorzystywany do celów opałowych.
Wśród podmiotów zwolnionych z opisanego podatku są gospodarstwa domowe. - Zwolnienia z opodatkowania dotyczą np. gospodarstw domowych, dużego przemysłu, czyli np. rafinerii, tzw. zakładów energochłonnych, czyli zakładów, których udział kosztów zakupu gazu ziemnego wynosi co najmniej 5 proc. wartości sprzedanej produkcji, jak i zakładów chemicznych, które są największymi odbiorcami gazu ziemnego w Polsce – wyjaśnia Dominika Cabaj. Z akcyzy zwolniony jest również gaz wykorzystywany przez żłobki, organy administracji publicznej oraz kolej, jeśli wykorzystuje ona surowiec do przewozu towarów i osób. Podatek będą musieli zapłacić natomiast przedsiębiorcy wykorzystujący gaz do ogrzewania budynku firmy, chyba, że budynek firmy jest jednocześnie gospodarstwem domowym – wtedy firma będzie zwolniona z akcyzy. Podatek będą musieli zapłacić również właściciele pojazdów napędzanych gazem CNG. Stawka podatku wyniesie w tym przypadku 34 gr za metr sześcienny gazu.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Droższa energia napędza wzrost cen usług i towarów
Wzrost rachunków za energię elektryczną dotknął już 65 proc. dużych firm i aż 93 proc. MŚP. Podwyżki najmocniej uderzyły w branżę IT oraz sektor...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-