Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-04-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-04-18
Firmy coraz częściej porozumiewają się z marszałkami w sprawie recyklingu odpadów
Od 1 stycznia firmy muszą zadbać o recykling opakowań, które produkują
Od 1 stycznia firmy muszą zadbać o recykling opakowań, które produkują

Zgodnie z ustawą opakowaniową, która weszła w życie 1 stycznia, przedsiębiorcy mogą realizować obowiązek recyklingu odpadów albo samodzielnie albo przez przystąpienie do porozumienia w ramach organizacji samorządu gospodarczego, które reprezentują te firmy. Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają tę drugą możliwość, która jest bardziej skuteczna i korzystniejsza.

Do tej pory przepisy nie nakładały na przedsiębiorców obowiązku finansowania odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych po ich produktach. Wystarczyło, że dofinansowywali oni zbieranie i recykling odpadów opakowaniowych w tak zwanym materiale dominującym, czyli tak naprawdę finansowali zbieranie plastiku lub zbieranie papieru i tektury. "Zgodnie z nowymi regulacjami - mówi Tadeusz Pokrywka prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Spożywczego i Opakowań - każdy przedsiębiorca ma obowiązek ponosić koszty zbierania, odzysku i recyklingu tych odpadów opakowaniowych, które powstały po opakowaniach, w których wprowadził swoje produkty do obrotu. Czyli mówiąc wprost: każdy musi sprzątać po sobie."

Firmy mogą sprzątać po sobie same, jednak coraz częściej wybierają one inne rozwiązanie przewidziane w nowej ustawie. Polega ono na tym, że porozumienie o utworzeniu i utrzymaniu systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych zawierają organizacje samorządu gospodarczego reprezentujące grupę przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach wielomateriałowych z marszałkiem województwa. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą zagospodarowywać 100% odpadów z wyprodukowanych przez nich opakowań, ale obowiązują ich poziomy określone przez resort środowiska w odpowiednim rozporządzeniu.

"Przedsiębiorcy bardziej opłaca się realizować obowiązki w drodze porozumienia niż samemu - dodaje prezes KIG PSiO. Firmy powinny zajmować się działalnością podstawową, czyli produkcją i wprowadzaniem produktów do obrotu, a odpady pozostawić wyspecjalizowanym spółkom. Przedsiębiorca, który do końca ubiegłego roku płacił za DPR-y (dokumenty potwierdzające recykling) na papier i tekturę, oraz dodatkowo wspierał program Rekarton, od pierwszego stycznia tego roku wspiera wyłącznie Dobrowolne Porozumienie Rekarton, czyli realnie odeszło mu finansowanie zbierania makulatury."

Takie porozumienie z marszałkiem woj. mazowieckiego zawarła w lutym KIG PSiO, która od 2007 roku prowadzi dobrowolny system zbierania i recyklingu opakowań kartonowych po żywności płynnej Rekarton. Przystąpiło do niego już ponad sto firm - głównie regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych oraz firmy gminne. Dzięki temu to KIG PSiO organizuje zamiast nich system zbierania, recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych.


(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ekoinfo.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także