Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-01-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-01-04
Fabryka produkująca komponenty do elektrowni solarno termicznych powstanie Newadzie
Fabryka produkująca komponenty do elektrowni solarno termicznych powstanie Newadzie
Fabryka produkująca komponenty do elektrowni solarno termicznych powstanie Newadzie
Asura, amerykańska firma z czołówki branży rozwiązań solarno-termicznych, zdecydowała się na przemysłową komercjalizację swoich rozwiązań. Firma ogłosiła, że w Las Vegas (USA) zbuduje fabrykę produkującą komponenty do solarnych elektrowni termicznych dużej mocy. Powstanie pierwszego tego typu zakładu w USA, wróży rozkwit nowej branży - instalacji solarno-termicznych dużej skali.

Wysoce zautomatyzowane centrum produkcji i dystrybucji zajmie powierzchnię ponad 12 tyś. metrów kwadratowych. W zakładzie będą produkowane zwierciadła, wierze, elementy absorbujące i inne kluczowe komponenty solarnych systemów grzewczych.

Elektrownie solarno-termiczne wykorzystują powierzchnie lustrzane i absorbery energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej emisji bez zanieczyszczeń gazowych. Sam proces generowania energii odbywa się w cyklu Rankine’a – stosowanym w klasycznych elektrowniach węglowych. Zasadnicza różnica tkwi w źródle ciepła, które w przypadku elektrowni solarnych stanowi wytwornica pary zasilana ciepłem promieniowania słonecznego.

Asura wierzy, że opracowane przez firmę rozwiązania (m.in. płaskie zwierciadło Fresnel’a), przyczynią się do dalszego obniżenia kosztów produkcji energii ze źródeł solarnych. Już na chwilę obecną technologia umożliwiła osiągnięcie cen elektrycznej energii solarnej na poziomie energii elektrycznej produkowanej z gazu ziemnego.

Kolektorami słonecznymi produkowanymi w nowej fabryce Asury każdego roku będzie można zapełnić obszar ponad 10 km kwadratowych – mówi Bob Fishman, Prezes firmy. Elektrownia solarna tej skali jest w stanie skutecznie konkurować na rynku energii, zapewniając tanią energię dla blisko pół miliona gospodarstw domowych. Amerykanie chcą czystej energii, są zmęczeni niepokojem na rynku i wzrostami cen energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych. Mając ceny energii solarnej na poziomie rynkowym wchodzimy w solarną dekadę, w której będą budowane ogromne elektrownie słoneczne. Obecnie inwestujemy w nowe wydajne systemy, by sprostać tym potrzebom – dodaje Fishman.

Rob Morgan, wiceprezes i szef rozwoju firmy Aura, określił Stan Newada, „centrum amerykańskiej energetyki solarnej”. To właśnie duże nasłonecznienie stanu, przestrzeń na inwestycje i rosnące potrzeby na ekologiczną energię z dużym rynkiem zbytu w pobliskiej Kalifornii i sąsiednich stanach zadecydowały o lokalizacji fabryki.

W listopadzie tego roku, Ausra i kalifornijski potentat energetyczny firma Pacific Gas and Electric (PG&E) podpisały umowę na zakup energii z elektrowni słonecznej o mocy 177MW, która zostanie wybudowana w centralnej Kalifornii.

Nowa fabryka w Las Vegas będzie produkować wyposażenie na potrzeby inwestycji w Kalifornii, jak również dla innych elektrowni słonecznych, planowanych w południowo-zachodniej części USA. Zakład, będzie w stanie wyprodukować w ciągu roku kolektory słoneczne o mocy ponad 700MW.

Uruchomienie fabryki zaplanowano na kwiecień 2008 roku.

(am)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
solardaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także