
W angielskim Waterbeach oddano do użytku elektrownię solarną, która zapewni energię zakładowi przetwarzania odpadów. Ten z kolei zapewnia energię lokalnej społeczności.
Oddana w Waterbeach do użytku elektrownia słoneczna dysponuje mocą 5 MW. Według założeń, pozwoli to na wyprodukowanie rocznie 4 552 MWh energii rocznie. Wszystko dzięki wybudowaniu 20 000 paneli słonecznych. Pozwoliłoby to na ciągłe zasilenie ok. 1200 domów. Głównym zadaniem elektrowni będzie jednak zapewnienie dostaw energii dla pobliskiego zakładu przetwarzania odpadów AmeyCespa. To główny cel w jakim ona powstała.
Instalacja solarna został zbudowana wspólnie przez Lightsource Renewable Energy Limited oraz Solarcentury. Zawarły one z AmeyCespa 25-letnią umowę na dostawy energii do wspomnianego zakładu przetwórstwa odpadów. By dostarczyć energię do zakładów AmeyCespa, wybudowano 3 km sieci energetycznej. Dzięki temu zakład nie musi czerpać energii z sieci ogólnokrajowej. Pozyskuje ją z lokalnego, ekologicznego źródła. W ciągu ostatnich kilku lat ceny energii konwencjonalnej rosły w Wielkiej Brytanii rocznie średnio o 5-8 proc. Nowy dostawce energii ma dostarczać ją po niższych cenach. Dzięki długoletniej umowie Amey zapewniło sobie dodatkowo dużą przewidywalność wydatków na energię. Jest to jedeno z pierwszych tego typu powiązań w Wielkiej Brytanii.
Lightsource Renewable Energy zauważa, że na rynku energii odnawialnej zacznie się upowszechniać nowy model dostarczania energii. Będzie on polegał na posiadaniu przez odbiorcę jednego, indywidualnego dostawcy w postaci np.: biogazowni czy elektrowni solarnej. Przykładem takiego rozwiązania jest właśnie projekt w WaterBeach. O podobnym rozwiązaniu myśli również amerykańska armia. Chce ona zainwestować w OZE. W tym celu mają powstawać elektrownie solarne, które będą w rękach prywatnych, ale energię będą produkować na potrzeby baz wojskowych, z pominięciem ogólnokrajowej sieci energetycznej.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- worldofbioenergy.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Globalna moc fotowoltaiki – potencjał energii słonecznej wciąż nie jest w...
Raport BloombergNEF i Schneider Electric wskazuje, że rynek energii słonecznej z mikroinstalacji na dachach jest wciąż w dużej mierze...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-