Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-03-02 | Ostatnia aktualizacja: 2006-03-02
Energia z odpadów na Pomorzu

Energia z odpadów na Pomorzu
Technologię umożliwiającą ewentualne pozyskanie energii (w przypadku stwierdzenia wystarczającej ilości złóż biogazów) zainstaluje firma Elektromontaż S.A., która decyzją rady Miasta została dzierżawcą gruntów na których usytuowane jest wysypisko.
Biogaz na powstaje w wyniku złożonego procesu fermentacji beztlenowej. Podczas procesu substancje organiczne występujące na wysypisku ulegają za sprawą bakterii rozkładowi na związki proste – głównie metan i CO2. Produktem fermentacji jest biogaz, który może być przeznaczony do spalania w silnikach tłokowych lub w turbinach gazowych. Sama instalacja do produkcji energii zużywa ok. 50% energii wygenerowanej, dlatego też aby przedsięwzięcie było opłacalne Elektromontaż wykona na początek kilka odwiertów próbnych. Na ich podstawie będzie można stwierdzić jaka ilość potencjalnych zapasów biogazu znajduje się pod odpadami.
Według danych eksploatacyjnych, z jednej tony odpadów komunalnych można otrzymać średnio 5 m3 biogazu rocznie co stanowi tylko 30-45% całego potencjału. Liczbę tą można zwiększyć za sprawą systemów uszczelniających ograniczających możliwość „ucieczki” gazu do atmosfery.
W Polsce istnieje około 700 legalnych składowisk odpadów, na większości których nie ma kontroli emisji gazów. Jak widać na przykładzie kilku projektów wdrożonych w Polsce /m.in. w Marzycach koło Gdyni/ można w ten sposób pozyskiwać energię elektryczną i cieplną. Tym bardziej jest to opłacalne, gdyż istnieje ustawa nakazująca neutralizację gazów uwalnianych podczas odgazowywania wysypiska.
Łączna moc istniejących w Polsce instalacji wytwarzających energię z wykorzystaniem gazu pochodzącego z wysypisk wynosi 5,44 MW energii elektrycznej oraz 3,5 MW energii cieplnej.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
-
-