Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-18 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-18
Energia z browarnianych ścieków

Energia z browarnianych ścieków
Eksperymentalna technologia ma być zastosowana w browarze Fostera w pobliżu Brisbane. Będzie w nim zainstalowane specjalne bioogniwo paliwowe. Jak wyjaśnia profesor Jurg Keller z uniwersytetu Queensland, jest to w zasadzie bateria, w której bakterie żywią się rozpuszczalnymi w wodzie pozostałościami cukru, skrobi i alkoholu i w rezultacie produkują elektryczność i czystą wodę.
Energia chemiczna w złożonym procesie technologicznym. jest uwalniana przez bakterie żerujące na materii organicznej, a następnie zostaje przekształcona w energię elektryczną. Zainstalowane bioogniwo w browarze będzie 250 razy większe niż prototyp działający od trzech miesięcy w uniwersyteckim laboratorium. Zdaniem profesora Kellera, "ścieki z browarów są szczególnie dobrym źródłem, ponieważ należą do ścieków biologicznie rozkładalnych i mają wysokie stężenie substancji organicznych, co wpływa korzystnie na wydajność bioogniwa".
Prąd wyprodukowany za pomocą bioogniwa, pokryje zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Nie daje ono wielkiej ilości energii, technologia służy przede wszystkim do uzdatniania wody, a wytwarzanie prądu to jej dodatkowa zaleta.
Pierwsze bioogniwo zacznie działać w browarze Fostera we wrześniu.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl