W ostatnich latach coraz więcej osób, firm i instytucji zwraca uwagę na problem nadmiernej produkcji i używania jednorazowych odpadów. Doskonale wiemy, jak negatywny wpływ ma ta kwestia na środowisko, otoczenie, w którym żyjemy. Konsumenci stają się bardziej świadomi, a przedsiębiorcy — restauratorzy, właściciele cateringów, kawiarni czy food trucków szukają rozwiązań, które nie tylko będą spełniać ich potrzeby biznesowe, ale również wpiszą się w obecne standardy w zakresie ekologiczności. Jednym z filarów tej zachodzącej zmiany są ekologiczne opakowania jednorazowe coraz powszechniej używane w gastronomii.
Na pierwszy rzut oka termin „ekologiczne opakowania jednorazowe" może wydawać się oksymoronem, czymś wewnętrznie sprzecznym — jak w końcu połączyć jednorazowość z podejściem przyjaznym dla planety? Z samej swej natury jednorazowe opakowania są używane tylko raz i później szybko trafiają na śmietnik... Jednak faktem jest, że dzięki rozwojowi technologii oraz innowacjom w zakresie produkcji mamy obecnie dostęp do materiałów rzeczywiście wpisujących się w założenia ekologiczności. Spełniają one jedno z kryteriów:
Biodegradowalność — to materiały z surowców organicznych, które pochodzą z odnawialnych źródeł. Są zdolne do naturalnego rozkładu przy odpowiednich warunkach środowiskowych, takich jak wilgotność, temperatura czy obecność tlenu. Nie wytwarzają przy tym odpadów, ani nie uwalniają szkodliwych substancji. Przykładem są opakowania wykonane z trzciny cukrowej, mączki kukurydzianej lub pulpy drzewnej.
Kompostowalność — te surowce również ulegają rozkładowi, ale do wody, dwutlenku węgla oraz bogatego w składniki odżywcze nawozu. W odróżnieniu od materiałów biodegradowalnych możemy je wyrzucić do odpadów zielonych, czyli bio. Tutaj przykładem również mogą być opakowania z pulpy drzewnej oraz trzciny cukrowej, ale także włókna celulozowe.
Recykling — czyli surowce, które mogą być poddane procesowi ponownego przetwarzania po to, by później ponownie przekształcić je w nowe produkty. Tutaj za przykład posłużyć może PLA, czyli materiał z mączki kukurydzianej, który wizualnie przypomina plastik, jednak jest pochodzenia roślinnego.
Ekologiczne opakowania dla gastronomi warto wybrać ze względu na troskę o planetę, ale także komfort użytkowania. Nowoczesne technologie sprawiają, że materiały te są praktyczne oraz estetyczne — nie przeciekają, można je używać w mikrofalówce, a potrawy w nie spakowane wyglądają apetycznie. Ponadto wybór ekologicznych opakowań jednorazowych to także inwestycja wizerunkowa na korzyść firmy. Świadomość, że jedzenie pakowane jest w sposób odpowiedzialny, sprawia, że goście chętniej wracają i polecają miejsce swoim znajomym.
Cały wachlarz ekologicznych opakowań dla gastronomii — od talerzy z otrąb pszennych, przez kubki z trzciny cukrowej lub PLA, po pudełka z pulpy drzewnej — można znaleźć w hurtowni Cantino. Firma ta oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, a także profesjonalne doradztwo w tym zakresie.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji
Czytaj także
-
Ekologiczna firma- korzyści dla biznesu, korzyści dla środowiska
Coraz więcej w mediach słyszymy o dbaniu o środowisko. Jest to niezwykle ważne zadanie stające przed każdym człowiekiem. Mimo, że każdy...
-
Innowacje i zielona energia — jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji i...
Rynek wsparcia finansowego dla firm stwarza nowe możliwości dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność i inwestować w nowoczesne...