
W gminie Jasienica ma powstać specjalna strefa przemysłowa. Na 71 ha powstanie strefa zasilana wyłącznie zieloną energią. Projekt będzie współfinansować Unia Europejska.
W gminie Jasienica koło Bielska-Bialej powstanie specjalna strefa gospodarcza - Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Przemysłowa. Ma ona być w całości zasilana energią ze źródeł odnawialnych i mieć jak najmniejszy poziom emisji zanieczyszczeń. Jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w kraju. Strefa zajmie obszar 71 ha. Przygotowanie terenów ma kosztować 27 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie jednak, aż 23 mln zł. Teren trzeba jednak przygotować dla potencjalnych inwestorów wyposażając go w potrzebną infrastrukturę. Projekt wspierają także Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Społeczna Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji. Inicjatywę wspiera między innymi były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Zwraca on uwagę uwagę na fakt, iż strefa ma być ekologiczna i niskoemisyjna, co idealnie wpasowuje się w politykę proekologiczną Unii Europejskiej.
Wójt gminy wskazuje na to, że inwestorzy w strefie będą mogli liczyć na dotacje do instalacji solarnych. Dzięki nim z kolei będą oni mogli zaoszczędzić pieniądze poprzez ograniczenie zakupu energii od zewnętrznych dostawców. Dodatkowo samorządowcy liczą na nowe przepisy prawa energetycznego zgodnie, z którymi każdy będzie mógł zostać „mikro wytwórcą" energii z OZE. Oznacza to, że inwestorzy w strefie nadwyżki energii będą mogli sprzedawać.
Gmina Jasienica rozpoczęła przygotowania do stworzenia strefy już w 2007 r. Tereny pod strefę ekonomiczną mają zaś być gotowe do 2014 r. Na dachu każdego budowanego w niej budynku ma powstać instalacja fotowoltaiczna. Gmina choć ma charakter wiejski to na jej terenie działa niemal 2,5 tys firm. Największe firmy w gminie to Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy, Ceramika Pilch, Polmotors oraz Mototechnika. Samorządowcy liczą na to, że powstanie specjalnej strefy ekonomicznej przyciągnie nowych inwestorów. To z kolei ma pozwolić na pojawienie się od dwóch do trzech tysięcy miejsc pracy.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gdos.gov.pl/ starostwo.bielsko.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Poziom autokonsumpcji to szansa na szybszy zwrot instalacji PV?
Autokonsumpcja energii elektrycznej z OZE określa jaka jej część wytwarzana przez np. instalację PV jest zużywana „na bieżąco", a więc nie musi...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
Tomek
baju baju będziem w raju