Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-07-12 | Ostatnia aktualizacja: 2006-07-12
Duże inwestycje hiszpańskiej grupy Acciona

Duże inwestycje hiszpańskiej grupy Acciona
Inwestycja na Słowenii została zaaprobowana przez tamtejsze Ministerstwo Środowiska. W ciągu najbliższych miesięcy firma ma otrzymać pozwolenie na budowę, a prace powinny się rozpocząć w marcu 2007 roku w miejscowości Ilirska Bystrica. Farma ma się nazywać Volovja Reber. Będzie należeć w połowie do firmy Acciona, w połowie do lokalnego dystrybutora energii elektrycznej, Elektro Primorska. Na farmie mają być zainstalowane 33 turbiny wiatrowe, każda o mocy 850 KW, co daje łączą moc 28,05 MW. Udział farmy w produkcji energii na Słowenii ma wynieść około 1%. Do tej pory grupa Acciona Energia zainwestowała na Słowenii 250 milionów euro, instalując urządzenia o łącznej mocy sięgającej 225MW.
Fabryka w Chinach jest pierwszym zakładem zlokalizowanym przez grupę na Dalekim Wschodzie. Jej budowę rozpoczęto we wrześniu 2005 roku, a do użytku oddano w maju bieżącego roku. Obecnie zakład zatrudnia 76 pracowników, jednakże do końca roku ich liczba ma wzrosnąć do 100 osób. Inwestycja zlokalizowana jest na wschodnim wybrzeżu Chin, w specjalnej strefie ekonomicznej Nantong. Jak podaje Acciona, zakład jest największym tego typu w Chinach.
Łączna moc turbin produkowanych przez fabrykę w ciągu roku ma wynieść od 400 do 600 MW. Do produkcji trafi model o mocy znamionowej 1,5 MW i łopatkach o średnicy 70 i 77 metrów. Początkowa zdolność wytwórcza fabryki będzie wynosić 400 turbin rocznie. Może ona szybko wzrosnąć do 900 urządzeń rocznie, jeśli takie będzie zapotrzebowanie rynku. Dzięki zakładowi w Nantong i dwóm innym w Hiszpanii, Acciona jest w stanie wyprodukować w ciągu roku 1120 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1680 MW.
Warte 24,6 miliona euro przedsięwzięcie jest efektem porozumień zawartych w 2005 roku pomiędzy chińską grupą CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) i hiszpańsko-chińską firmą marketingową INCEISA, w której Acciona i CASC mają po 45% udziałów. CASC jest dużym państwowym przedsiębiorstwem, którego działalność związana jest w głównej mierze z rozwojem, produkcją i testowaniem urządzeń astronautycznych, takich jak rakiety nośne, satelity i załogowe statki kosmiczne.
Na uroczystości otwarcia fabryki podpisano umowę na dostawę 100 MW dla farmy wiatrowej w prowincji Jiangsu, oraz uzgodniono plan działania na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej w Wewnętrznej Mongoli. Otwarcie zakładu Acciony zbiegło się w czasie z zapowiedziami GE Energy dotyczącymi zwiększenia produkcji turbin wiatrowych w Chinach.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pepei.pennnet.com, RenewableEnergyAccess.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
-
-
-