Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-07-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-07-28
Domowy magazyn energii - czym jest, jak działa, zalety, jak wybrać?
Domowy magazyn energii - czym jest, jak działa, zalety, jak wybrać?

Magazyny energii są w stanie zapewnić swoim użytkownikom niezależność energetyczną. Wzrost ilości urządzeń dostarczających energię ze źródeł odnawialnych sprawia, że jest to skuteczne rozwiązanie służące poprawie efektywności gospodarowania energią. Niosą one ze sobą wiele korzyści, między innymi eliminują problem przerw w dostawach prądu z sieci elektroenergetycznej.

 

Czym jest i w jaki sposób działa domowy magazyn energii?

Magazyn energii jest to innowacyjne urządzenie służące do gromadzenia wytworzonego prądu. Sprzęt ten staje się coraz chętniej wybierany, zarówno do użytku w firmach, jak i domowych gospodarstwach. Na jego popularność wpływa rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Przeważnie energia wytwarzana przez panele słoneczne jest wykorzystywana na aktualne potrzeby domowników, a wszelkie jej nadwyżki kierowane są do sieci energetycznej. Jeśli jednak instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej ilości energii, wówczas można skorzystać z wyprodukowanej wcześniej nadwyżki. Nie opłaca się pobierać jej z sieci energetycznej, gdyż wiąże się to z kosztami, jakie trzeba ponieść. Domowy magazyn energii umożliwia pobranie darmowej energii, który kumulowana jest w akumulatorach w postaci substancji chemicznej. W razie potrzeby pobrania nadwyżki energii jest ona wtedy przemiana i wysyłana w postaci energii elektrycznej.

 

Komu polecane są magazyny energii?

Magazyn energii jest urządzeniem niezwykle przydatnym prosumentowi zwłaszcza w nagłych sytuacjach awarii sieci dystrybucyjnej. Sposób magazynowania prądu w sieci przez system opustów staje się coraz częściej problematyczny, ze względu na awarie sieci energetycznej. Wzrost liczny prosumentów wiąże się z coraz częstszymi zanikami zasilania. Przede wszystkim przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa rolne nie mogą sobie pozwolić na żadne przerwy w prądzie. Właśnie z tego względu magazyny energii są dla nich idealną propozycją. Takie urządzenia są także opłacalne w przypadku gospodarstw domowych. Nowelizacja ustawy o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii przewiduje pewne zmiany w działaniu modelu prosumenckiego. Dla prosumentów będzie on mniej opłacalny, aniżeli ten działający dotychczas. Właśnie z tego względu eksperci przewidują wzrost zainteresowania magazynami energii. Takie sprzęty będą znajdowały coraz częściej zastosowanie w domowych gospodarstwach, gwarantując stabilną i opłacalną finansowo metodę przechowywania wyprodukowanych nadwyżek prądu.

 

Magazyny energii- zalety

Urządzenia te niosą ze sobą wiele korzyści. Dzięki nim użytkownik może gromadzić energię w magazynie, bez konieczności oddawanie jej części zakładom energetycznym. Gospodarstwo staje się niezależne energetycznie. Nawet w przypadku braku prądu w sieci, prosument będzie miał nieprzerwany do niego dostęp. Takie rozwiązanie może być wykorzystywane także w miejscach bez dostępu do sieci (działka, domek letniskowy). To świetna propozycja dla osób niezużywających za dnia sporej ilości energii, aczkolwiek tym, którym zależy na wykorzystaniu wszelkiej wytworzonej energii na własny użytek. Jest to także sposób na uciążliwe przerwy w zasilaniu. Wśród zalet domowych magazynów energii wymienia się:

  • niezależność energetyczna, nieprzerwany dostęp do prądu pomimo jego braku w sieci
  • brak zakłóceń i zredukowanie skutków przeciążeń w sieci
  • maksymalne wykorzystanie wytworzonej energii
  • oszczędność, urządzenie to umożliwia wykorzystanie całej zgromadzonej nadwyżki
  • troska o środowisko, jest to rozwiązanie ekologiczne
  • pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, również w szczytowych momentach
  • możliwość zastosowania magazynu energii we wszystkich miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej
  • możliwość wyboru pojemności baterii, do indywidualnych potrzeb użytkownika
  • zastosowanie magazynów energii do ładowania pojazdów elektrycznych

 

Na co zwrócić uwagę wybierając magazyn energii?

Rynek fotowoltaiki prężnie się rozwija, natomiast baterie są w stanie kumulować coraz większą ilość energii. Parametry tych urządzeń zwiększają się, zarówno jeśli chodzi o ich moc, jak i pojemność. Rośne także żywotność sprzętów, a ceny powoli ulegają zmniejszeniu. Z pewnością ciekawą ofertę tychże urządzeń kieruje do swoich klientów firma Solar Energy Development. Proponuje ona innowacyjne systemy zarządzania energią. Co ważne, firma zapewnia fachowe doradztwo i wsparcie techniczne na każdym etapie montażu, ale także 10-letnią gwarancję. Z całą ofertą można zapoznać się na stronie https://magazynyenergii.pl. Podczas wyboru domowego magazynu energii warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • technologia- na rynku dostępne są akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe
  • koncepcje akumulatorów- różnią się zastosowanymi komponentami
  • pełne cykle- czyli operacja pełnego naładowania oraz rozładowania akumulatora (akumulator powinien osiągnąć maksymalną ilość cyklów w trakcie trwania gwarancji). W przypadku akumulatorów litowo-jonowych jest to około 10 tys. cyklu ładowania)
  • pojemność akumulatora (przeważnie wynosi ona od 3 do 10 kWh)
  • przestrzeń niezbędna do montażu
  • okres gwarancji

Magazyny energii niedługą staną się nierozłącznym elementem systemu elektroenergetycznego domowych gospodarstw. Wybranie odpowiedniego magazynu energii wymaga specjalistycznej wiedzy, z tego względu warto skorzystać z usługi renomowanej firmy.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
magazynyenergii.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także