Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-16
Dom z surowej ziemi
Czy budowa nowoczesnych ziemianek przyjmie się w naszym kraju?
Czy budowa nowoczesnych ziemianek przyjmie się w naszym kraju?

W Parku Ekologicznym w Pasłęku oddano do użytku dom zbudowany z surowej, niewypalanej ziemi. Jest to pierwszy tego typu budynek w Polsce.

W Pasłęku powstał innowacyjny dom z surowej, ubijanej ziemi. Zbudowali go naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Zapewniają oni, że budynek jest nie tylko ekologiczny, ale i energooszczędny. Podobne budownictwo zyskuje na popularności w Zachodniej Europie, zwłaszcza w Niemczech. Dom w Pasłęku ma powierzchnię 80 m kw. - Zastosowano technologię ziemi ubijanej w szalunkach do ścian konstrukcyjnych i zewnętrznych. Ich uzupełnieniem wewnętrznym jest warstwa wzniesiona z bloczków słomiano - glinianych, a ściany działowe wykonane są z bloczków ziemnych prasowanych – informują władze Pasłęka. Dom ma dach pokryty roślinami krzewinkowymi, które mogą wytrzymać suszę i silne mrozy. Dodatkowo budynek będzie pozyskiwał energię słoneczną dzięki wybudowanej przy nim szklarni.

Naukowcy wskazują, że niewypalana, ubijana ciasno ziemia ma parametry wytrzymałościowe podobne do tej jaką ma wypalana cegła. Surowa ziemia dobrze przy tym „oddycha" i pozwala na oszczędności energii dzięki temu, że nie przewodzi ciepła i pozwala na jego magazynowanie. Dom w Pasłęku zaprojektowali prof. Teresa Kelm, dr Jerzy Górski i mgr Marek Kołłątaj z Politechniki Warszawskiej. Projekt zdobył nagrodę "Outstanding Earthen Architecture in Europe" za swoje nowatorstwo.

Dom w Pasłęku powstawał, aż pięć lat. Jego budowa kosztowała 247 tys. zł. Będzie on wykorzystywany do celów eksperymentalnych i dydaktycznych. Naukowcy z Politechniki będą sprawdzać jak „ziemny budynek" zachowuje się w czasie eksploatacji. Badane będą temperatura, wilgotność i naświetlenie wnętrza. Naukowców bardzo interesuje by sprawdzić w jakim stopniu mury z ubitej ziemi będą utrzymywać ciepło.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
paslek.pl/ arch.pw.edu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :