
Brak odpowiednich regulacji prawnych blokuje realizację programu „Samospłacający się dom". Program ma na celu wspieranie budowy energooszczędnych domów z instalacjami fotowoltaicznymi.
Bank Ochrony Środowiska przygotował program wspierania budownictwa energooszczędnego oraz prosumentów. Program nazywa się „Samospłacający się dom". Ma on wspierać budowę domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Następnie kredyt zaciągnięty na budowę domu ma być spłacany z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży wyprodukowanej dzięki Słońcu energii. Brak odpowiednich regulacji prawnych blokuje jednak uruchomienie programu. - Zakład energetyczny nie może odmówić przyłączenia mikroinstalacji OZE (odnawialne źródła energii), czyli do 40 kW, i odbioru wyprodukowanej przez nią energii. Jednak opłata, która jest dzisiaj proponowana, czyli 16 groszy za odsprzedaną kilowatogodzinę, nie jest zachęcająca dla klienta indywidualnego. Koszt tej inwestycji jest wciąż dosyć wysoki, w związku z tym przy takich przychodach mamy długi okres zwrotu – wyjaśniała agencji informacyjnej Newseria Biznes Anna Żyła z BOŚ.
Bank powołuje się na dane wskazujące, że rynek prosumencki w Polsce powoli, ale jednak rośnie. Pomóc w jego rozwoju miała nowa ustawa o OZE. Najlepiej było by gdyby prosumenci zostali zwolnieni z obowiązku zakładania działalności gospodarczej i uzyskiwania licencji na produkcję prądu, jeśli chcą to robić w swoich domowych mikroinstalacjach OZE. Prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii ciągle się jednak przedłużają. To z kolei nie pozwala bankowi na uruchomienie swojego programu. - Program nie został jeszcze uruchomiony, ponieważ czekamy na ostateczny kształt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pewne rozwiązania tylko formalnoprawne znalazły się w zapisach „małego trójpaku", czyli nowelizacji Prawa energetycznego z tego roku, natomiast wprowadzony tam mechanizm finansowy i poziom opłat, które można uzyskać odsprzedając energię, utrudnia realizację programu w takim kształcie, w jakim był przez nas zaplanowany. Stąd bank cały czas pracuje nad jego modyfikacją i dostosowaniem do możliwych warunków rynkowych – tłumaczyła Newserii Anna Żyła.
Szczegóły dotyczące założeń programu „Samospłacający się dom" można znaleźć na stronie:
http://ekodom.eko-polska.pl/jak-to-dziala
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl/ ekodom.eko-polska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
-
-
-
-