Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-13
Czy na Górnym Śląsku potrzebna jest konsolidacja branży wodociągowej?
Moderatorem sesji był prof. Andrzej Kowalczyk z UŚ
Moderatorem sesji był prof. Andrzej Kowalczyk z UŚ

21 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyła się sesja panelowa na temat problemów związanych z wodą i kanalizacją. Wielu uczestników spotkania podkreśliło pilną potrzebę uporządkowania trwającego w regionie chaosu na rynku przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

W województwie śląskim od wielu lat istnieje jednolity, administrowany przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów system zaopatrzenia w wodę pobieraną w ponad 80% z odnawialnych ujęć rzecznych. Pomimo to gminy często podejmują się poszukiwań własnych podziemnych źródeł wody.

Zdaniem prezesa Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Łukasza Czopika może to doprowadzić w niedługim czasie do wyczerpania się regionalnych zasobów wód podziemnych. Oznaczałoby to zmarnowanie pracy włożonej w zbudowanie unikatowego w Europie systemu zaopatrzenia miast aglomeracji górnośląskiej w wodę. Został on stworzony w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw, jakości i stabilnej oraz niskiej ceny wody.

Podobną opinię wygłosił Kazimierz Karolczak, członek zarządu Województwa Śląskiego. Zauważył on, że samorządy poszły na łatwiznę powołując w sumie aż 380 spółek wodociągowych, z których ponad 70% eksploatuje lokalne źródła podziemne. Zdaniem Karolczaka stwarza to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ekologicznego i wodnego regionu. Karolczak w imieniu władz województwa zobowiązał się również do zainicjowania prac nad konsolidacją branży wodno-kanalizacyjnej i opracowania długofalowej strategii gospodarowania wodą w regionie.

Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak zgodził się, że duże przedsiębiorstwa mogą lepiej zadbać o jakość i racjonalne gospodarowanie wodą. Dodał także, że Polska ma "ma jedne z najmniejszych zasobów wody słodkiej w Europie. Tymczasem 98,5 procent wody marnujemy na cele inne niż związane ze spożyciem, a trwając w chaosie organizacyjnym branży wodnej, sami skazujemy się na problemy."

Moderatorem sesji wodociągowej był prof. Andrzej Kowalczyk – Prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
gpw.katowice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • krys

    2015-05-18 10:39

    "ma jedne z najmniejszych zasobów wody słodkiej w Europie. Tymczasem 98,5 procent wody marnujemy na cele inne niż związane ze spożyciem, a trwając w chaosie organizacyjnym branży wodnej, sami skazujemy się na problemy." TO JAKIE ROZWIĄZANIE PROPONUJĄ GÓRNOŚLĄSKIE WODOCIĄGI - ZAINWESTUJĄ W RUROCIĄGI WODY DO WC itd???

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także