Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-04-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-04-17
Czas na miasta z klimatem!
Ilustracja nadesłana (przez retencja)
Ilustracja nadesłana (przez retencja)

Tegoroczna zima pozytywnie „zaskoczyła" nas śniegiem, czym istotnie różni się od zeszłorocznej, która białego puchu nie przyniosła w ogóle. Eksperci podkreślają, że w związku ze zmianami klimatu, śnieżne zimy będą jednak coraz rzadsze, a ciepłe i bezśnieżne niosące za sobą wiosenną suszę, staną się smutnym standardem. Mamy nadzieję, że opady śniegu w tym roku, zmniejszą ryzyko suszy tegorocznej. Niekoniecznie musimy być zupełnie bezradni wobec problemu suszy!

Miasto z klimatem

Susze jak i ulewne deszcze odczuwane są mocno w obszarach zurbanizowanych, które ze względu na znaczny udział powierzchni uszczelnionych, utwardzonych, pokrytych kostką czy asfaltem, coraz częściej nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem wód opadowych. Zmiany klimatu powodują wydłużenie okresów bezdeszczowych, ale gdy opad już przyjdzie, pada wielokrotnie mocniej przeciążając istniejące systemy odwodnieniowe. Z kolei nieprzepuszczalne dla wody powierzchnie sprawiają, że woda deszczowa nie jest w stanie wsiąkać w grunt i szybko spływa do rzek.

By sytuacja uległa poprawie kluczowa jest zmiana myślenia o wodach opadowych przez decydentów, urzędników miejskich, architektów i inwestorów. Na szczęście włodarze miast coraz częściej zauważają ten problem, dostrzegając potrzebę adaptacji do zmian klimatu, w tym szczególnie przeciwdziałania intensywnemu spływowi powierzchniowemu wód opadowych. A sposobów na to jest wiele.

Powierzchnie przepuszczalne

Najprostszą metodą walki ze spływem wód opadowych jest rozszczelnienie powierzchni obecnie pokrytych przez materiały nieprzepuszczalne. Trend ten widoczny jest w wielu miastach. Przykładowo w Wiedniu, gdzie w ramach adaptacji do zmian klimatu zerwano asfalt z jednej z ulic, a w zamian powstaje tam licząca 3700 m2 powierzchni zielona enklawa. Podobne plany można spotkać w Paryżu. Gruntownej przemianie mają ulec Pola Elizejskie, a zamiast asfaltowej drogi ma tam powstać ogromny zielony ogród, umożliwiający wsiąkanie znacznej ilości wód opadowych. W Polsce coraz częściej można zauważyć działania zmierzające rozszczelnienia powierzchni. W Poznaniu czy Krakowie stosuje się zielone torowiska tramwajowe, zaczynają pojawiać się pierwsze zmiany w zagospodarowaniu podwórek, budżety zarządów zieleni zwiększyły się. W Warszawie powstaje plan zazielenienia ulic.

Ogrody deszczowe

Kolejnym sposobem zagospodarowania wód opadowych w mieście są ogrody deszczowe. Ogród deszczowy to nic innego jak obsadzone wodolubnymi roślinami zagłębienie w gruncie umożliwiające zatrzymanie, oczyszczenie oraz powolne wsiąkanie wód opadowych do gruntu, będące jednocześnie ozdobą naszego podwórka. Ogród taki może też powstać w stojącej pod rynną skrzyni. Inwestycje tego typu spotyka się coraz częściej przy budynkach miejskich, czego przykładem jest Gdyński Infobox. Powstanie ogrodów deszczowych w skrzyniach planuje Bydgoszcz, a kilka innych miast – Gdańsk, Wrocław, Sopot - promuje wśród mieszkańców ideę budowy ogrodów deszczowych.

Zielone dachy

Rozwiązaniem, którego często nie widać, a doskonale wpisuje się w łagodzenie zmian klimatu są zielone dachy. Są to dachy z warstwą wegetacyjną, jednak ich rola nie ogranicza się tylko do umożliwienia nasadzeń roślin na dachu. Zielone dachy zwiększają bioróżnorodność w mieście, zmniejszają efekt wyspy ciepła oraz umożliwiają retencję wód opadowych. Przykładów dachów zielonych w Polsce nie brakuje, na czele z Warszawskim BUWem oraz Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach. Jeśli chcesz sprawdzić jaki zielony dach odpowiadałby Twoim potrzebom, możesz użyć kalkulatora na stronie www.WaterFolder.com, w którym dobierzesz stosowne do potrzeb rozwiązanie, oceniając jego zdolność retencyjną.

Dzisiejsze miasta bardzo intensywnie się rozbudowują, warto więc inwestując w rozwój miast tworzyć je z dbałością o klimat, planować zrównoważone rozwiązania, przyjazne dla mieszkańców, „łapiąc każdą kroplę deszczu". Woda opadowa jest bezcennym zasobem, który należy zagospodarować i wprowadzić w obieg w ekosystemie miasta, a nie szybko odprowadzić do rzek. Tą idee promuje konferencja STORMWATER POLAND, która jest największą w Polsce konferencją dotyczącą wód opadowych. W tym roku odbędzie się V edycja konferencji w dniach 21-23 czerwca 2021 w MCK w Katowicach. Podczas konferencji swoją wiedzę zaprezentują autorytety z Polski i świata, przedstawione zostaną nowe trendy i kierunki działań. Więcej o konferencji na stronie www.stormwaterpoland.com

Możliwy jest również udział także online. Serdecznie zapraszamy.

 (gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
retencja
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.