
CBOS zapytał Polaków co sądzą o nowym systemie gospodarowania odpadami, który zacznie funkcjonować od 1 lipca. Większość pytanych odpowiedziała, że ocenia zmiany pozytywnie.
Wielu samorządowców nie zostawia suchej nitki na ustawie wprowadzającej nowy system gospodarowania odpadami. Sama ustawa czeka na ocenę jej zgodności z konstytucją. Jednocześnie okazuje się, że ok. 15 proc. gmin nie zdąży się przygotować przed 1 lipca do wdrożenia nowego systemu. W takich okolicznościach CBOS zapytał Polaków co sądzą o wprowadzanych zmianach. Badanie przeprowadzono w dniach 9-15 maja. Przytoczymy pełne pytanie jakie zadał CBOS:
„Ustawa o porządku i utrzymaniu czystości w gminach, powszechnie zwana ustawą śmieciową, zobowiązuje gminy do zorganizowania odbierania odpadów od mieszkańców i zagospodarowania tych odpadów. Władze gminy w przetargach wybiorą firmy, które zajmą się odbiorem śmieci. Mieszkańcy, bądź w ich imieniu wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie, nie będą już zawierać umów na wywóz śmieci, będą za to płacić gminie za gospodarowania odpadami według stawek ustalonych przez radę gminy. Ustawa premiuje też segregację śmieci – ci, którzy zadeklarują segregowanie odpadów, mają płacić mniej. Czy, ogólnie rzecz biorąc, uważa Pan(i), że te rozwiązania są dobre, czy też złe?".
Na tak postawione pytanie 21 proc. respondentów odpowiedziało, że uważa te zmiany za bardzo dobre, a 47 proc. za raczej dobre. Tylko 9 proc. pytanych nie miało zdania w tej kwestii. Bardzo źle wprowadzane zmiany oceniło 7 proc. pytanych, a raczej źle 16 proc. Jednocześnie ankieterzy zapytali badanych czy wiedzą o wprowadzanych zmianach. Spośród nich, aż 96 proc. potwierdziło, że zostali poinformowani o zmianach. Jednocześnie 43 proc. pytanych odpowiedziało, że nie wie ile będzie ich kosztować wywóz odpadów po 1 lipca. - To kolejne badania, które potwierdzają, że właściwa gospodarka odpadami jest ważna dla Polaków. Wg badań świadomości i zachowań ekologicznych Polaków, zrealizowanych w ubiegłym roku na zlecenie Ministerstwa Środowiska, ponad połowa respondentów wskazała śmieci, jako najważniejszy problem ochrony środowiska. Dla 59% podstawowa bariera w segregowaniu tkwi w braku w okolicy odpowiednich pojemników. W nowym systemie gmina zapewni nam do tego odpowiednie warunki (...) – komentuje wyniki sondażu Ministerstwo Środowiska.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- cbos.pl/ mos.gov.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-
Krzysiek
Fajnie, tylko zanim się wprowadzi ustawę, trzeba zapewnić zaplecze do jej realizacji. W Szwecji ze śmieci produkuje się energię, chińczycy z PETów robią materiał polarowy na wszelkie bluzy i czapeczki. Jak wiemy jest miły i ciepły. Pytanie co u nas? Kilka lat temu przeczytałem w Angorze o eksperymentalnej instalacji w Bydgoszczy do odzysku plastików ropopochodnych. Przerabiają je na paliwo czyli ON lub prąd (spalanie). Dlaczego pomysł nie dostał zastrzyku gotówki i nie został powielony w kraju oraz sprzedany w formie licencji za granicę? Od lat cisza w tym temacie. Teraz zamieszanie wokół śmieci jest zasłoną dymną dla 140 mld złoty jakimi rząd chce zasilić polską armię. Za 1/3 tej kwoty można wyremontować wszystkie tory w polsce. O tym nikt słowem nie wspomniał - żadne media. To jest właśnie ustawa śmieciowa - woda z mózgu, zamiast realnych rozwiązań.
anonimus
Popieram, należy obudzić świadomość społeczeństwa, to nieuchronne prędzej lub później i tak do tego dojdzie.