
W Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy funkcjonuje nowoczesna kompostownia o wydajności 4 000 Mg/rok. Produkowany w niej kompost właśnie został dopuszczony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi do sprzedaży pod nazwą „Pronatural".
Do kompostowni trafiają ulegające biodegradacji "odpady zielone" z selektywnej zbiórki. W skład materiału poddawanego kompostowaniu wchodzą: liście, trawa, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, odpady powstające w wyniku pielęgnacji i uprawiania publicznych i prywatnych terenów zieleni, odpady pochodzenia roślinnego z targowisk, parków, zieleńców miejskich i ogrodów.
Z biologicznie aktywnych odpadów otrzymywany jest kompost posiadający wysokie wartości nawozowe, nadający się do bardzo szerokiego wykorzystania m.in. w ogrodnictwie. Jego produkcja nie szkodzi środowisku naturalnemu, ponieważ kompost powstaje w zamkniętym pomieszczeniu, a wszelkie gazy usuwają systemy do niwelowania zapachów.
"Kolejny odpad - mówi Adam Musiał, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy - wytwarzany przez mieszkańców Bydgoszczy, dzięki selektywnej zbiórce, ale i inwestycjom zrealizowanym przez miasto w ostatnich latach znalazł 'drugie życie'."
Kompost nie zawiera odpadów pochodzenia zwierzęcego ani ich pochodnych oraz odpadów kuchennych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- expressbydgoski.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
Kompostowanie osadów ściekowych - na czym polega?
W procesie kompostowania można nie tylko unieszkodliwić osady ściekowe, lecz także wykorzystać je jako cenny materiał do produkcji tak potrzebnych...
-
-
-
-