
W Trzciannem (Podlaskie) Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) buduje brykieciarnię, która będzie podukować około 4,5 tys. ton brykietu opałowego z biomasy z koszonych łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Brykieciarnia ma powstać w ramach projektu ochrony wodniczki nad Biebrzą, realizowanego przez OTOP. Z programu Life+, UE przeznaczyła na ten cel ponad 3,8 mln euro.
Brykieciarnia powstanie w miejscu dawnego tartaku, w którym zostaną zainstalowane specjalne urządzenia do suszenia i przetwarzania biomasy na brykiet lub granulat (pellet).
OTOP ma już wszystkie wymagane pozwolenia, by ruszać z montażem instalacji. Wkrótce ma być podpisana umowa z wykonawcą.
Według założeń w zakładzie w Trzciannem ma być produkowanych około 4,5 tys. ton brykietu lub pelletu rocznie z około 5 tys. ton suchej biomasy, zebranej z terenu około 2 tys. hektarów. Część biomasy będzie spalana w procesie osuszania.
Projekt "Wodniczka i biomasa" jest realizowany od września 2010 roku i potrwa do końca sierpnia 2014 r. OTOP realizuje go z partnerami: Brytyjskim Królewskim Towarzystwem Ochrony Ptaków oraz branżowymi firmami: Grun-Pal sp. z o.o., FUT Przemysław Zelent i "SMB" Mariusz Adamczewski.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl