
Według ostatniego rankingu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska wśród pierwszych dziesięciu europejskich miast o najgorszej jakości powietrza sześć leży w Polsce (Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice). Cztery pozostałe to miasta bułgarskie. Według szacunków Komisji Europejskiej na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem w Polsce umiera co roku 45 tys. osób. Głównym powodem zanieczyszczeń jest niska emisja. Następne w kolejności są transport oraz przemysł.
"Statystyczny mieszkaniec Krakowa rocznie przyjmuje tyle rakotwórczego benzoalfapirenu, oddychając krakowskim powietrzem, jak gdyby wypalił 2,5 tys. papierosów – mówi Andrzej Guła, ekspert inicjatywy obywatelskiej Polski Alarm Smogowy (PAS). W Londynie, który w latach 50. także miał problem z niską emisją, dziś byłoby to 25 papierosów. To pokazuje, jaka przepaść dzieli nas od innych krajów europejskich, które już dawno poradziły sobie z tym problemem poprzez m.in. wprowadzanie regulacji dotyczących emisyjności kotłów i dopuszczenie określonej jakości paliwa na rynek."
Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje choroby układu górnych dróg oddechowych takie jak Astma, Alergia i POChP. Na samą astmę choruje w Polsce 10% populacji (w Krakowie aż 16% dzieci zapada na tę chorobę). Ponadto niska emisja zawiera liczne związki rakotwórcze takie jak np. benzoalfapiren.
"To cena - konkluduje Guła - którą płacimy za nierozwiązany, a bardzo poważny problem szkodliwych związków znajdujących się w powietrzu. Skala zanieczyszczenia jest u nas wciąż bezprecedensowa, dużo wyższa niż to, z czym mają do czynienia mieszkańcy innych europejskich krajów."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- ekologia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych....
-
-
-
-