
Badania na zwierzętach potwierdziły, że oddychanie w młodym wieku powietrzem zawierającym toksyczne substancje może spowodować uszkodzenie mózgu. M.in. odkryto, że w mózgach myszy wystawionych na działanie trujących związków wzrósł poziom substancji typowych dla objawów schizofrenii.
W zeszłym roku na łamach „JAMA Psychiatry" opublikowano artykuł, w którym neurologowie przekonywali, że u dzieci narażonych w pierwszym roku życia na mocno zanieczyszczone powietrze ryzyko rozwoju autyzmu wzrasta aż trzykrotnie. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester postanowili przeprowadzić testy na laboratoryjne na myszach, aby potwierdzić to przypuszczenie.
Myszy w trakcie dwóch pierwszych tygodni życia zostały wystawione na działanie powietrza o podobnym składzie, jak w średniej wielkości mieście w godzinach szczytu. Każdego dnia trwało to 4 godziny. Już po jednej dobie stwierdzono stan zapalny w mózgach zwierząt i opuchnięcie niektórych regionów. "Wokół nich nie zobaczyliśmy normalnie uformowanej istoty białej mózgu – mówi prof. Deborah Cory-Slechta kierująca zespołem badawczym z Rochester. Zapalenie trwale zahamowało prawidłowy rozwój tkanki."
"Nasze odkrycie dowodzi, że podejrzenia, iż zanieczyszczenie środowiska odgrywa rolę w powstawaniu autyzmu i innych chorób neurologicznych są uzasadnione – dodaje prof. Cory-Slechta. Sądzę, że powinniśmy zadać sobie pytanie, czy obecne przepisy regulujące jakość powietrza są wystarczające, aby ochronić zdrowie naszych dzieci."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
Komora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-