Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-12-23
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie

komoryklimatyczne.jpg

Komora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do przeprowadzania testów klimatycznych obiektów w danych, ściśle określonych warunkach temperatury, wilgotności i innych parametrów jak np. stężenie określonego gazu. W komorach klimatycznych można badać zarówno obiekty organiczne – jak np. rośliny, owoce, warzywa, jak i obiekty nieorganiczne – elementy samochodów, konstrukcji budowlanych, samolotów oraz wiele innych.

 

Komory klimatyczne pozwalają na wytworzenie danego ściśle określonego klimatu i utrzymanie go przez określony czas, podczas którego trwa doświadczenie. Doświadczenie w komorze klimatycznej może trwać kilka minut, godzin, dni, a czasami nawet przez wiele tygodni czy miesięcy.

Szafy klimatyczne są bardzo często wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, w którym są szeroko używane do badania stabilności leków i innych produktów leczniczych. Równie często, jak w farmacji komory klimatyczne wykorzystywane są w przypadku badania i osuszania próbek do badań sczepności warstw asfaltu lub w przypadku kondycjonowania betonowych elementów w przemyśle budowlanym. Nie byłoby możliwe przeprowadzenie badań różnorodnych podzespołów oraz urządzeń w elektrochemii, gdyby nie zastosowanie komór klimatycznych. W przemyśle elektrochemicznym komory klimatyczne są również szeroko stosowane do osuszania układów scalonych w obudowach układów scalonych przed ich wmontowaniem w urządzeniach, a w motoryzacji są wykorzystywane do badania powłok izolacyjnych.

Aktualnie dostępne na rynku komory klimatyczne są bardzo zaawansowane i z dużą dokładnością pozwalają na nastawienie pożądanych warunków wewnątrz. Przeprowadzane wewnątrz komór doświadczenia pozwalają na przeprowadzenie niezawodnych testów stabilności i dokładne utrzymywanie stałych warunków klimatycznych zadanych w danym urządzeniu. Dodatkowo komory produkowane są tak, aby przeprowadzać doświadczenia zgodnie ze standardami GMP, tak, aby można na było je kontrolować i rejestrować na każdym etapie.  Komory klimatyczne wyposażone są w niezawodny system awaryjnego zabezpieczenia przed niekontrolowanym wzrostem temperatury i innych nastawionych parametrów pracy. Podczas długotrwałego przeprowadzenia doświadczenia zaburzenie parametrów na końcowym etapie pracy może spowodować nawet niepowodzenie całego badania i konieczność przeprowadzania go od nowa, co może być bardzo kosztowne, a nawet niemożliwe. Układ zabezpieczeń komór klimatycznych bezpośrednio monitoruje zgodność temperatury wewnątrz komory roboczej z temperaturą pożądaną zaprogramowaną. W części komór klimatycznych zastosowano system podwójnego zabezpieczenia przed niekontrolowanym i niepożądanym wzrostem temperatury, tak aby w wypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej urządzenie się automatycznie wyłączyło i poinformowało użytkownika o wystąpieniu sytuacji awaryjnej.  Układy w sposób ciągły kontrolują zgodność parametrów nastawionych z parametrami aktualnie panującymi w jej wnętrzu.

W komorach klimatycznych z łatwością można osiągnąć warunki bardzo zbliżone do warunków naturalnych. Jest to bardzo istotne, gdy badamy wpływ środowiska naturalnego na dane elementy organiczne lub nieorganiczne. Kontrolowane utrzymywanie wilgotności względnej w granicach od 10 do 95% i odpowiedniej temperatury jest bardzo proste i można dokonać tego z niebywałą dokładnością, w bardzo precyzyjny sposób odtwarzając warunki zewnętrzne w różnych strefach klimatycznych, w ten sposób można nawet symulować poszczególne pory roku i np. warunki panujące w porze suchej i deszczowej.

Komory klimatyczne są tak zaprojektowane, aby zgodnie z najnowszym stanem wiedzy i techniki, zapewnić wysoką wydajność oraz łatwość obsługi przez użytkownika. Ważne jest, aby urządzenie było również odpowiednio serwisowane, dlatego też zapewnienie odpowiedniego serwisu przez wykwalifikowana kadrę jest niezwykle istotne. Duże doświadczenie w pracy z takimi urządzeniami posiada firma Danlab, która oferuje szeroki asortyment komór klimatycznych, oferuje serwis takich urządzeń oraz posiada wzorcowane urządzenia służące do sprawdzenia warunków wewnątrz, co również jest bardzo istotne, aby warunki wewnątrz, które powinny być spełnione, istotnie odzwierciedlały nastawy urządzenia.

 

Źródło:
danlab.pl

Czytaj także