Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-08
Białystok: umowa na dofinansowanie spalarni podpisana
Białystok: umowa na dofinansowanie spalarni podpisana
Białystok: umowa na dofinansowanie spalarni podpisana
W Białymstoku została podpisana umowa na dofinansowanie „Zintegrowanego systemu gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej”. Instalacja, która przetworzy 120 tys. ton odpadów rocznie ma szansę powstać do końca 2015 roku.

Dzięki przetworzeniu i wykorzystaniu w niej 120 tys. ton odpadów rocznie, udział odpadów komunalnych trafiających na składowisko spadnie tam z 94% do 12%., a jednocześnie wytwarzana będzie energia elektryczna w ilości ponad 15 MWh rocznie oraz cieplna – do 360 tys. GJ w sezonie grzewczym.

Tego typu instalcje zostaną wybudowane również w innych miastach. Dofinansowanie z UE dostaną również: Bydgoszcz, Kraków, Szczecin, Poznań i Konin. Do budowy takiej instalacji, choć bez unijnego wsparcia, przymierza się też Warszawa.

Warszawa zrezygnowała z funduszy unijnych. Władze stolicy postanowiły rozbudować spalarnie na Targówku w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ta 10-letnia instalacja termicznego przekształcania odpadów jest polskim przykładem, że można utrzymać wysokie parametry bezpieczeństwa, oraz produkować energię ze śmieci bez uszczerbku dla komfortu życia mieszkańców. Stołeczna instalacja spełnia wszystkie najostrzejsze normy prawa UE.

Bez spalarni Polska nie uzyska 65% redukcji masy odpadów ulegających biodegradacji (w odniesieniu do ilości tych odpadów w 1995 roku), w 2020 roku. Niestety sam proces ich projektowania jest żmudny i trudny. Zdarza się, że spełnienie obowiązkowych kryteriów zawierających m.in. obszerne studium wykonalności, ocenę oddziaływania na środowisko, czy przekonanie miejscowej społeczności do lokalizacji instalacji, okazuje się niemożliwe do zrealizowania. Szczególnie uzyskanie społecznego przyzwolenia na te inwestycje może trwać nawet latami. Eksperci zgodnie podkreślają, że protesty wynikają przede wszystkim z niewiedzy i w takich przypadkach niezbędna jest edukacja.

Łączna kwota unijnych dotacji przeznaczonych na gospodarkę odpadami komunalnymi w latach 2007-2013 to około 1 mld euro. Dodatkowe kilkaset milionów zł Narodowy Fundusz przekaże ze środków krajowych w formie pożyczek domykających montaż finansowy tych inwestycji.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
nfosigw.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także