Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-01
Badanie dla resortu środowiska: Polacy boją się najbardziej zanieczyszczonego powietrza
Badanie dla resortu środowiska: Polacy boją się najbardziej zanieczyszczonego powietrza

Jak wynika z badań opinii publicznej opublikowanych przez Ministerstwo Środowiska, Polacy najbardziej boją się trzech ekologicznych problemów: zanieczyszczenia powietrza, wód oraz problemu śmieci. Na zanieczyszczenie powietrza wskazało 54 proc. respondentów, a na problem śmieci i zanieczyszczenie wód - po 53 proc.

Rzeczniczka resortu Magdalena Sikorska poinformowała, że podobne sondaże będą powtarzane co roku, aby monitorować świadomość i zachowania ekologiczne Polaków.

Badanie zlecone przez Ministerstwo miało na celu m.in. sprawdzić, jak postępuje się w Polsce z odpadami, jakie są proekologiczne zachowania i jaki jest stosunek do ekologii.

Resort podkreślił, że "śmieci są dla nas takim utrapieniem, że zgadzamy się nawet na bardziej rygorystyczne przepisy czy ostrzejsze kary za wyrzucanie ich w niedozwolonych miejscach". Tak odpowiedziało 94 proc. respondentów. Według 84 proc. osób sortowanie śmieci powinno być obowiązkowe.

Z badani wynika, że 45 proc. z nas regularnie segreguje odpady, a 17 proc. robi to sporadycznie. Według sondażu do większej aktywności obywatelskiej w tej materii przyczyniłaby się powszechna dostępność pojemników do segregacji (74 proc.). Respondenci (72 proc.) wskazali także na brak informacji, jak powinno się w prawidłowy sposób segregować odpady.

70 proc. badanych czuje się także odpowiedzialnymi za lokalne otoczenie i środowisko.

Badanie wskazuje także, że coraz częściej zwraca się uwagę na oszczędność energii. Bardziej oszczędni są mieszkańcy miast. 73 proc. badanych gasi światła w nieużywanych pomieszczeniach, 56 proc. stosuje energooszczędne źródła światła, 45 proc. kupuje energooszczędne urządzenia AGD/RTV, a 37 proc. uszczelnia okna.

Tylko 2 proc. respondentów posiada instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Za główne przyczyny zmian klimatycznych badani uznali: zanieczyszczenie środowiska (57 proc.), emisję gazów cieplarnianych (56 proc.), postęp techniczny (44 proc.) oraz wycinanie obszarów leśnych (37 proc.)
Ponad 90 proc. respondentów uważa, że najważniejszym działaniem człowieka wobec środowiska naturalnego powinna być ochrona przyrody. Ok. 80 proc. pytanych odpowiedziała, że parki narodowe powinny być poszerzane. Przeciwnego zdania było 12 proc. osób.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadu indywidualnego wspomaganego komputerowo (CAPI). Przeprowadzono je w 2011 roku na reprezentatywnej próbie 1004 Polaków powyżej 15. roku życia.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także