Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-21 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-21
150 zielonych projektów stara się o pieniądze z handlu CO2

150 zielonych projektów stara się o pieniądze z handlu CO2
Ponad 40 projektów będzie opłacanych ze sprzedaży unijnych pozwoleń na emisje CO2. Polska zgłosiła 3 projekty.
Odbywa się to w ramach programu Komisji Europejskiej "Rezerwy dla nowych instalacji 300" (NER 300). KE chce pobudzić unijne firmy do inwestowania w tzw. demonstracyjne instalacje, by testować nowe technologie, które są przyjazne środowisku.
25 krajów UE przedstawiło 22 projekty instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (CCS) m.in. w elektrowniach oraz 131 projektów dotyczących produkcji energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych, takich jak biomasa, wiatr, geotermia, słońce.
W ramach programu ma być sfinansowanych co najmniej 8 wybranych instalacji CCS i co najmniej 34 pomysłów na energię odnawialną. Każdy kraj UE ma otrzymać pieniądze na jeden do trzech projektów.
Polska przedstawi ła trzy projekty. Pierwszy to instalacja wyłapywania i składowania CO2 w elektrowni węglowej w Bełchatowie, drugi to odzysk energii z biomasy i odpadów komunalnych w Jastrzębiu Zdrój. Ostatni projekt z Polski to instalacja do pozyskiwania etanolu z celulozy w Goświnowicach.
Do 9 maja kraje UE muszą przedstawić projekty do dofinansowania Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). EBI ma zarekomendować wybrane projekty Komisji Europejskiej.
Projekty wyłonione w ramach programu będą finansowane ze sprzedaży 300 mln pozwoleń na emisję CO2. Obecnie są one zdeponowane w rezerwie unijnego systemu handlu emisjami. Wartość ich określa się na 4-5 mld euro, dodatkowo tyle samo może dojść od prywatnych sponsorów. Uzyskane pieniądze EBI będzie kierował do krajów, których projekty zostaną wybrane.
Zielone projekty zgłosiły także: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Za kulisami negocjacji klimatycznych
Artur Wieczorek jest trenerem i konsultantem społecznym „W tym roku Polska - jako gospodarz szczytu klimatycznego - znajdzie się w trudnej...
-
-
-