Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-03-03 | Ostatnia aktualizacja: 2008-03-03
1,2 mld euro z funduszy UE na energię odnawialną

1,2 mld euro z funduszy UE na energię odnawialną
Polska, Czechy i Włochy zaliczają się do czołówki krajów UE pod względem dysponowania funduszami europejskimi na odnawialne źródła energii do roku 2013. Polska przewiduje wydać około 1,2 mld euro. Jest to duża kwota ale prawdopodobnie niewystarczająca by sprostać wymaganiom Unii mówiącym o uzyskaniu do roku 2020 wykorzystania odnawialnych źródeł energii na poziomie 15%.
Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner, powiedziała podczas konferencji prasowej, że unijne fundusze stanowią jedynie cześć środków jakie winny być przeznaczone na rozwój OZE. Huebner ma nadzieję, że wraz z uruchomieniem unijnego kapitału ruszą również inwestycje prywatne, które wspólne umożliwią realizację wielkiego wyzwania, jakie postawiła przed nami UE. Komisarz Danuta Huebner wyraziła również zadowolenie, że Polska oraz Włochy i Czechy wykorzystają w latach 2007-2013 blisko połowę z 9 mld euro budżetu jakie w ramach unijnych funduszy będą wydane przez Unię w ramach rozwoju regionów na rozwój alternatywnych źródeł energii i wzrostu wydajności energetycznej.
Budżet Unii Europejskiej na lata 2007-2013 przeznaczony na odnawialne źródła energii i wzrost wydajności energetycznej jest około 5 do 7 razy większy niż miało to miejsce w poprzednim okresie budżetowym w latach 2000-2006. Unia definitywnie zwiększyła priorytet w stosunku do odnawialnych źródeł energii. Ogólnie w latach 2007-2013 Polska może uzyskać 67,3 mld, w tym około 1,2 mld euro ma rozwój alternatywnych źródeł energii. Najwięcej bo aż 340 mln euro przeznaczono w unijnym funduszu na rozwój wykorzystania biomasy do produkcji energii. W dalszej kolejności 227 mln przeznaczono na energię wiatrową, 150 mln na hydroelektrownie, wykorzystanie źródeł geotermalnych etc., zaś 60 mln euro - na energię słoneczną. 410 mln ma być wydanych na wzrost wydajności energetycznej (to obejmuje m.in. ocieplanie budynków mieszkalnych) i bardziej efektywne zarządzanie energią.
Polska musi sprostać wymaganiom Unii i uzyskać do roku 2020 produkcję energii odnawialnej w co najmniej 15%. Wymagania dla Polski mają związek z przyjętym unijnym planem z zakresu alternatywnych źródeł energii, który zakłada, że do roku 2020 zostanie zredukowana o 20% emisja CO2 w porównaniu z rokiem 1990 a ogólny udział energii odnawialnej dla państw członkowskich zwiększy się z obecnego poziomu 8,5% do 20%. Realizacja ambitnego planu może kosztować Unię 60 mld euro rocznie, czyli 0,5% PKB.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gospodarka.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-