20 sierpnia br. Towarzystwo na rzecz Ziemi i Zielony Instytut rozpoczęło społeczną akcję „Zielone światło". W tym roku 40 rodzin z 16 miejscowości powiatu ostrołęckiego (woj. mazowieckie) otrzyma nieodpłatnie energooszczędne oświetlenie. Celem akcji jest zwracanie uwagi na problem ubóstwa energetycznego i roli, jaką w walce z nim odgrywa tzw. „szóste paliwo", czyli poprawa efektywności energetycznej.
Akcja „Zielone światło", organizowana już po raz trzeci, obejmie w tym roku rodziny najbardziej zagrożonej ubóstwem energetycznym z wybranych miejscowości gmin Rzekuń, Lelis i Olszewo-Borki. Znaczącą grupę osób stanowią osoby z niepełnosprawnościami i znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. W ich domach dokonana zostanie wymiana całego oświetlenia – miejsce tradycyjnych żarówek zajmą energooszczędne LED-y. Łącznie wymienionych zostanie ponad 700 żarówek. Akcja prowadzona jest we współpracy z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń" z Ostrołęki.
Dzięki żarówkom LED-owym, w domowym budżecie może zostać nawet kilkaset złotych rocznie.
Akcja „Zielone światło" prowadzona jest po raz trzeci i cieszy się ogromnym powodzeniem. Dotychczasowa pomoc trafiła już do rodzin z 40 miejscowości. Ma ona realny wpływ na wysokość sytuację finansową gospodarstw domowych. Rodzina z Włosienicy z województwa małopolskiego, dzięki wymianie oświetlenia w ramach naszej akcji, zmniejszyła rachunki za prąd o blisko sto złotych. Miesięcznie! – podkreśla Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.
Tegoroczna akcja prowadzona będzie również na Śląsku i obejmie 11 rodzin z Rybnika.
Wspieranie efektywności energetycznej to wymierne korzyści, także finansowe. Dlaczego to takie ważne? Prąd jest drogi, a będzie jeszcze droższy, głównie za sprawą wprowadzanej właśnie ustawy o rynku mocy, której celem jest powstawanie nowych elektrowni węglowych.
To ogromne koszty – nawet 80-90 mld zł w latach 2021-2030, które zostaną dopisane do naszych rachunków za energię elektryczną. Zmianę najbardziej odczują właśnie najuboższe gospodarstwa domowe. W skali roku dodatkowo zapłacimy co najmniej 200-300 złotych więcej a koszty nowej regulacji będziemy ponosić nawet przez 15 lat.
Za sprawą rynku mocy wszyscy dopłacimy do budowy i funkcjonowania coraz bardziej nierentownych elektrowni węglowych – jednym z takich przykładów jest wsparcie budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C. Inwestycja bez pomocy publicznej jest nierentowna i już raz w 2012 r. została zamrożona z uwagi na brak środków i ogromne ryzyko inwestycyjne.
Natomiast podnoszenie efektywności energetycznej opłaci się wszystkim a np. koszty energetyki odnawialnej na świecie z roku na rok spadają. Co ważne - wyższe opłaty za prąd podnoszą i tak już należący do najwyższych w UE poziom ubóstwa energetycznego, dotyczący milionów gospodarstw domowych w Polsce. Nie zapominajmy też, że np. w Warszawie rośnie liczba dachowych instalacji fotowoltaicznych, które będą stopniowo uniezależniać Stolicę od zakupu prądu z zewnątrz, dodatkowo obniżające rentowność Ostrołęki C – mówi Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu.
Akcja wymiany żarówek dla najbardziej potrzebujących zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia systemowych rozwiązań, które poprzez zwiększanie efektywności energetycznej będą walczyć z ubóstwem energetycznym polskich gospodarstw domowych, zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i ograniczą niebezpieczeństwo tzw. blackoutów, czyli dużych awarii przeciążonego systemu energetycznego. Proponowany w Polsce kształt rynku mocy nie tylko nie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, ale dodatkowo pogłębi problem ubóstwa energetycznego w Polsce.
Inauguracja akcji „Zielone Światło" odbędzie się 20 sierpnia (niedziela) o godzinie 10.00 na ulicy Tadeusza Zawadzkiego „Zośki" w Ostrołęce. Zapraszamy na akcję informacyjną oraz prezentację stoiska solarnego.
Więcej Informacji:
· Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi, tel. 508 585 130 e-mail: obert@tnz.most.org.pl
· Dariusz Szwed, Zielony Instytut, tel. 501 022 959, e-mail: dariusz.szwed@zielonyinstytut.pl
· Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329, e-mail: suchy@pracownia.org.pl
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Polska Zielona Sieć

Czytaj także
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
Innowacje i zielona energia — jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji i...
Rynek wsparcia finansowego dla firm stwarza nowe możliwości dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać działalność i inwestować w nowoczesne...
-
-
-