Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-08
Złączki pneumatyczne - rodzaje i zastosowanie

zlaczki-1.jpg

Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze, ale i siłowniki pneumatyczne niezbędne jest używanie przewodów oraz złączek pneumatycznych. Można wybrać takie, które służą do bezpośredniego połączenia przewodów. Szerokie spektrum zastosowania oraz fakt, że przyspieszają pracę sprawia, że ich wybór jest niezbędny.

 

Złączki pneumatyczne - do czego służą?

Złączki pneumatyczne służą między innymi do rozprowadzania sprężonego powietrza. W dużym stopniu eliminują ilość złączy, ale też przewodów w danym miejscu. W zależności od warunków panujących w pracy systemów pneumatycznych niezbędne jest dopasowanie odpowiedniego rodzaju i złączek wykonanych z właściwego materiału. Złączki pneumatyczne plastikowe sprawdzają się w przemyśle maszynowym. Są one stosunkowo trwałe, odporne i sprawiają, że podłączenie elementów instalacji jest szybkie i łatwe.

Tak naprawdę dzięki wszystkim złączom pneumatycznym możliwe jest tworzenie nawet bardzo rozbudowanych i skomplikowanych instalacji. Warto jeszcze wiedzieć, że w trudniejszych warunkach, a więc tam, gdzie występuje duża wilgotność, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest używanie złączek do pneumatyki wykonanych ze stali nierdzewnej. Jest ona odporna na korodowanie. Można zastosować także złącza pneumatyczne z użyciem tworzywa posiadającego element wtopki gwintowanej.

Niewątpliwie uszczelnienie gwintów pneumatycznych ma wpływ na szczelność. Zapobiega to utracie sprężonego powietrza, co rzecz jasna wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli niewłaściwie uszczelni się gwinty, to nie tylko dojdzie do ucieczek powietrza, ale też przestoju w pracy. Złączki pneumatyczne powinny umożliwiać wielokrotne podłączenia poszczególnych elementów instalacji pneumatycznych. Warto zwrócić uwagę, że wybierając złączki do przewodów pneumatycznych o solidnej konstrukcji można przyłączyć, ale też połączyć poszczególne elementy różnych instalacji pneumatycznych.

Decydując się na złącza wtykowe pneumatyczne, trzeba wiedzieć, że są łatwe w obsłudze i pozwalają też na jeszcze większe skrócenie procesu łączenia czy też podłączania przewodów. Natomiast złączki pneumatyczne skręcane często uznaje się za bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, przy czym trzeba wiedzieć, iż wybór odpowiednich złączek do powietrza zależy od wymagań samej instalacji pneumatycznej. Można pokusić się o stwierdzenie, że wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się energię sprężonego powietrza, wprowadzającą w ruch, zastosowanie mają także złączki pneumatyczne.

 

Złączki pneumatyczne - rodzaje, które warto wybrać

Złączki pneumatyczne wchodzą w skład elementów złącznych. Służą więc one do połączeń przewodów w określonych instalacjach pneumatycznych. Możemy podzielić je na złączki standardowe i nierdzewne. Te ostatnie mają one zastosowanie w protetyce oraz stomatologii. Tam, gdzie miejsce jest ograniczone należy zastosować złączkę pneumatyczną mini. Złączki należy kupować od sprawdzonych dostawców takich jak firma Pneumatig.

 

zlaczki-baner-facebook-960x640.jpg

 

W trudnych warunkach sprawdzają się te wykonane z wysokiej jakości poliamidu bądź też mosiądzu niklowanego. Warto jeszcze zwrócić uwagę na uszczelnienie NBR. Jest to wysoce elastyczne tworzywo, które jest odporne na działanie olejów. Ten materiał jest niepalny, a także odporny na działanie kwasów, siarczanów, chlorków czy też ługów. Naprawdę doskonale uszczelnia, a przy tym sprawdzi się nawet w pracy, gdzie siła nacisku jest bardzo wysoka, zaś ciśnienie duże. Złącze pneumatyczne należy dobierać również do temperatury pracy, a także do ciśnienia pracy. Takie przyłącze pneumatyczne quick jest najczęściej stosowanym złączem na całym świecie. Oddzielną grupą są złącza pneumatyczne skręcane.

Te z kolei nie posiadają żadnego uszczelnienia, natomiast sam przewód uszczelnia się nakrętką przez docisk. Złączka do powietrza ma zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie występuje temperatura powyżej 70 stopni Celsjusza bądź też ma miejsce silne naprężenie czy skręcanie przewodów. Wśród złączy pneumatycznych można wymienić także rozgałęźniki czy trójniki, a także kolanka, złączki do węży pneumatycznych proste czy redukcyjne. Trzeba jeszcze wiedzieć, że złącze pneumatyczne wtykowe występuje z gwintami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, zaś jego montaż i demontaż jest łatwy. Takie złącze można wielokrotnie i bezpiecznie rozłączać.

 

Złączki pneumatyczne - szerokie spektrum zastosowania

W przemyśle, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze niezbędne jest stosowanie złączek do przewodów pneumatycznych. Dzięki wybraniu właściwych nie trzeba obawiać się nieszczelności, ale i przestojów w pracy. Trzeba pamiętać, że wybierając złączki pneumatyczne nie można stosować tych wykonanych z materiałów narażonych na korodowanie.

 

Źródło:
pneumatig.eu

Czytaj także