Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-02-13
Z miłości do oszczędności

Recykling wody szarej i zagospodarowanie wód opadowych w branży nieruchomości

W ciągu ostatnich lat coraz głośniej mówi się o ekologicznym podejściu do życia i otaczającego nas świata. Coraz częściej dostrzegane są konsekwencje zaniedbań i ich wpływ na przyszłość naszej planety oraz kolejnych pokoleń. Coraz ważniejsze staje się w związku z tym rozsądne wykorzystanie naturalnych zasobów.
Statystyczny Polak zużywa 100-120 litrów wody dziennie, w tym 30% to spłukiwanie toalety, a kolejne 30% to kąpiel w wannie lub pod prysznicem. 1m3 wody kosztuje obecnie ok. 10zł, z czego 4zł płacimy za m3 wody i 6zł za odprowadzanie ścieków. Natomiast, w przypadku ciepłej wody koszty wzrastają do 20zł za 1m3, gdyż dochodzą kwestie jej podgrzania. Roczne zużycie wody w samej Warszawie wynosi 80,8 mln m3.
Nietrudno zgadnąć, że zmiana nawyków z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwa. Branża nieruchomości i budownictwa coraz częściej jednak nam to ułatwia. Wprowadzając już na etapie projektowania różnego rodzaju systemy odzysku wody, pomaga właścicielom i użytkownikom budynków komercyjnych i mieszkaniowych zaoszczędzić w perspektywie lat niemało pieniędzy. Po energii elektrycznej, woda jest bowiem drugim, najbardziej kosztownym medium. Systemy do jej recyklingu i zagospodarowania zwracają się jednak szybciej niż w przypadku tych dotyczących energii.
Kwestia oszczędzania wody staje się jeszcze bardziej skomplikowana w okresie suszy, z którą mieliśmy do czynienia choćby w ubiegłoroczne, upalne lato. Zasoby wody w Polsce nie są wcale tak duże jakby nam się wydawało. Jesteśmy pod tym względem na przedostatnim miejscu w Europie. Mimo że woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety, to 98% zasobów stanowi woda morska, a jedynie 2% woda słodka. Polskie jeziora i rzeki coraz częściej wysychają, bo znajdujemy się w strefie klimatu przejściowego, gdzie ścierają się wpływy kontynentalne z oceanicznymi. W związku z tym ilość opadów jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna, a czasem wystarczy kilka tygodni bez deszczu, by pojawiło się zagrożenie suszy.
Do najpopularniejszych sposobów oszczędzania wody należą:
- odzysk deszczówki, wykorzystywanej następnie np. do podlewania terenów zielonych oraz do spłukiwania toalet
- recykling wody szarej z umywalek i pryszniców, wykorzystywanej do spłukiwania toalet, podlewania zieleni czy mycia budynków i maszyn.
Nowoczesne systemy umożliwiają też stworzenie na terenie osiedla czy kompleksu biurowego atrakcyjnych miejsc dla mieszkańców i użytkowników, np. oczek wodnych w pełni zasilanych wodą deszczową i szarą. Natomiast w przypadku terenów podmokłych zapewniają odprowadzenie wody rozwiązując w ten sposób problem zalewania piwnic czy garaży.
„W tej chwili w Polsce powstaje co najmniej kilkadziesiąt budynków wyposażonych w najnowocześniejsze technologie w zakresie odzysku wody. Są to m.in. inwestycje takich deweloperów jak Skanska Property Poland, Panattoni Europe, Dom Development czy Asbud Group. Systemy recyklingu wody pojawiają się też coraz częściej w budynkach publicznych, np. powstające Archiwum Kancelarii Sejmu RP czy Innowacyjne Dworce Systemowe."– podaje Marcin Kłosowski, Prezes firmy Green Water Solutions, przedstawiciel na Polskę rozwiązań marki GreenLife i ARIS. „Przy szczegółowym określeniu parametrów zużycia wody w budynku, niemal zawsze możliwe jest znalezienie odpowiednich rozwiązań o perspektywie zwrotu w okresie 3-5 lat. Ważne jest jednak, by przystosowanie instalacji zostało przewidziane już na wczesnym etapie projektowania inwestycji. Warto też zauważyć, że jakość wody, odzyskanej i przefiltrowanej w całym procesie, nie odbiega od wody z przyłącza miejskiego, zarówno pod względem jej przejrzystości, jak i zapachu." – dodaje Marcin Kłosowski, Prezes firmy Green Water Solutions, wyspecjalizowanej w dostarczaniu systemów odzysku wody.
Green Water Solutions jest przedstawicielem na Polskę niemieckich partnerów GreenLife GmbH oraz ARIS GmbH. Obie marki reprezentowane są przez wyspecjalizowane zespoły inżynierów, posiadających najwyższe kwalifikacje i bogate doświadczenie w obrębie rozwoju systemów do zarządzania wodą. Jak zapewnia przedstawiciel na Polskę, technologia niemieckich inżynierów zapewnia rozwiązania najwyższej jakości, w pełni dopasowane do potrzeb. Ściśle współpracując z biurami projektowymi w Niemczech, Green Water Solutions ma dostęp do najlepszych rozwiązań w zakresie odzysku wody deszczowej i recyklingu wody szarej. Aktualnie firma realizuje projekty dla takich inwestorów jak: Skanska Property Poland, Dom Development, Asbud Group, Panattoni Europe, LIDL, DHL, PKP, Dell Polska, Thule Polska, Radisson Blue Zakopane. Więcej informacji na: www.greenwatersolutions.pl