Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-01-14
W jaki sposób segregacja śmieci przyczynia się do czystszego środowiska?

zestaw-koszy-do-segregacji-odpadow.jpg

Czy segregacja śmieci daje nam realne korzyści? Warto, nie warto segregować odpady? Wiele osób zadaje sobie te pytania. Tymczasem odpowiedź jest dość jednoznaczna: odpowiednia segregacja nie tylko sprzyja łatwiejszemu recyklingowi, ale również poprawia jakość środowiska.

 

W Polsce wciąż nie zawsze i nie wszyscy segregujemy śmieci!

Na zły stan polskiej gospodarki i wywozu śmieci, wskazują wszystkie dostępne raporty. Okazuje się, że w 2012 roku udało się nam przetworzyć tylko 13% odpadów, gdzie średnia dla Unii Europejskiej wynosiła 27%.*http://eko-logis.com.pl/wplyw-segregacji-smieci-na-srodowisko

Niestety brakuje nie tylko świadomości o konieczności odpowiedniego segregowania, ale przede wszystkim także chęci. Wielu z nas jest przekonana, że śmieci, nawet te posegregowane trafiają do wspólnego pojemnika, a potem są przetwarzane w mało efektywny sposób. Tak się nie dzieje, a świadczy o tym chociażby sytuacja w innych państwach europejskich. Szwajcaria, Austria, czy chociażby Niemcy, znacznie nas w tym zakresie wyprzedzają, a ich gospodarka komunalna działa bez zarzutu.

Przykład domowego zestawu do segregacji odpadów, który możemy umieścić np. pod zlewem. fot. rejs.eu
Przykład domowego zestawu do segregacji odpadów, który możemy umieścić np. pod zlewem. fot. rejs.eu

 

Śmieci posegregowane w odpowiedni sposób, czyli:

- tworzywa sztuczne do żółtego pojemnika,

- papier, makulatura, kartony do niebieskiego pojemnika,

- szkło do zielonego kontenera,

znacznie łatwiej się później przetwarza. Recykling takich śmieci nie wymaga zbyt wiele zachodu, a przygotowane ponownie produkty, kosztują mniej. I ten ostatni argument powinien nas przekonywać najmocniej o tym, jak ważne jest poprawna i systematyczna segregacja śmieci.

kontener-do-segregacji-odpadow.jpg

 

Im lepsza segregacja, tym łatwiejszy recykling!

Nic zatem dziwnego, że różnorodne programy związane z ochroną środowiska biją na alarm. Liczy się segregacja śmieci w każdym, pojedynczym gospodarstwie, w którym powinny znajdować się specjalnie przeznaczone do tego pojemniki. W tym celu warto odwiedzić sklepy branżowe jak na przykład Eco-market.pl, który dysponuje pojemnikami do rozdzielania odpadów. Im więcej osób świadomych konieczności segregacji śmieci, tym mniejsze koszty poniesione na etapy recyklingu.

Tymczasem, światowa sytuacja ochrony środowiska jest zła i trzeba sobie powiedzieć wprost, że jeśli nie nastąpi poprawa to za kilka lat zaleje nas fala śmieci. Już teraz cierpią nie tylko zwierzęta i rośliny na lądzie, ale również stworzenia morskie. Każdego roku na brzeg są wyrzucane ryby, które połykają tony plastiku, tworzyw, czy aluminium. Nie trzeba długo szukać takich drastycznych przykładów.

Na jednej z plaż w RPA znaleziono nieżywą, prawie sześciometrową orkę. Zbadaniem zwierzęcia zajęli się specjaliści, także naukowcy współpracujący z organizacją ORCA Foundation. Wszystko wskazuje na to, że przed śmiercią zwierzę głodowało i desperacko walczyło o życie, jedząc wszystko to, co znalazło w turystycznej okolicy, czyli głównie śmieci. *https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/rpa-szokujace-co-znalezli-w-brzuchu-orki/kflzgk7

A to tylko jedna z wielu historii.

Jeśli chcemy, aby nasza planeta przetrwała, a przyroda mogła zachować swoje wszystkie walory, to konieczna jest edukacja ekologiczna w szkołach, w prywatnych gospodarstwach, w pracy i w codziennym życiu. Segregować śmieci powinny duże zakłady, ale także rodziny zamieszkujące domu lub mieszkania. Każdy posegregowany worek to krok do bardziej efektywnego recyklingu oraz ochrony naszej planety. Jeśli masz wątpliwość, jak prawidłowo składować oraz rozdzielać śmieci do poszczególnych kontenerów to skontaktuj się ze swoją firmą wywozową. Z pewnością przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje, a Ty, przyczynisz się do ochrony naszej planety.

 

Źródło:
własne

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także