Prace termomodernizacyjne oraz remonty elewacji budynków pokrywają się z okresem lęgowym ptaków. Często przeszkadza to inwestorom i wykonawcą wielu problemów. Dowiedz się jak postępować, żeby wykonać prace budowlane w okresie lęgowym ptaków bez szkody dla awifauny. W tym celu przed przystąpieniem do prac niezbędne jest sporządzenie przez wykwalifikowanego ornitologa inwentaryzacji przyrodniczej.
Celem inwentaryzacji przyrodniczej jest rozpoznanie poszczególnych elementów przyrody występujących w danym miejscu. W kontekście inwentaryzacji ptaków zamieszkujących krajobraz miejski będzie to działanie polegające na wykryciu poszczególnych osobników oraz ich siedlisk, które znajdują się w różnego rodzaju obiektach budowlanych. Pozwala ono uniknąć dwóch zasadniczych zagrożeń dla ptaków wynikających z prowadzenia prac remontowo-budowlanych:
- bezpośredniego – zranienia lub narażenia na śmierć,
- pośredniego – zniszczenia siedlisk.
Gniazda lęgowe dla ptaków
Ze względu na swoją specyfikę budynki dostarczają licznych schronień wykorzystywanych przez ptaki zarówno w okresie lęgowym, jak i poza nim (np. gołąb miejski). Do najczęściej zajmowanych kryjówek należą:
- kominy (kawka),
- dachy (bocian biały),
- stropodachy i strychy (np. jerzyk, płomykówka),
- szczeliny w ścianach (np. wróbel domowy),
- gzymsy (np. pustułka),
- parapety i balkony (np. sierpówka, krzyżówka),
- belki stropowe (np. kopciuszek, muchołówka szara)
- wnętrza budynków z wolnym dostępem (np. dymówka).
Zabezpieczenie elewacji budynków przed ptakami
Jeśli budynki pokryte są bluszczem lub inną roślinnością pnącą, mogą stanowić dodatkowo siedlisko innych, z reguły niezwiązanych z budynkami ptaków, np. kosa.
Z punktu widzenia ochrony miejskich gatunków ptaków, najlepszymi okresami na wykonywanie prac remontowych są późna jesień i zima (choć i w tych porach roku zdarzają się lęgi np. gołębia miejskiego). Ze względu jednak na wymogi techniczne prowadzenie prac w tym okresie jest bardzo trudne, dlatego też odbywają się one najczęściej wiosną i latem.
Niezależnie od terminu wykonywania prac remontowo-budowlanych, przed ich rozpoczęciem należy przeprowadzić inwentaryzację ornitologiczną. Wynika to z faktu, że nawet jeśli prace te przeprowadzane są poza okresem lęgowym, mogą powodować utratę ptasich siedlisk bez zastosowania kompensacji przyrodniczej w postaci wywieszenia odpowiednich budek lęgowych (oferta na www.ptasidom.com).
Fot. PtasiDom.com | Ekspert ornitolog podczas prowadzenia inwentaryzacji ornitologicznej.
Ekspertyza ornitologiczna wykonana przez specjalistę gwarantuje przeprowadzenie zaplanowanych robót w terminie, bez przykrych niespodzianek. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku stwierdzenia ptaków lub ich lęgów na terenie budowy, zostaje ona natychmiast wstrzymana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (INB), a w razie konieczności przez jednostkę nadrzędną, czyli Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (GINB).
Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu procesowi inwestycyjnemu przy współpracy z ornitologiem można prowadzić prace zgodnie z harmonogramem. Po zakończeniu prac pięknie wyremontowana elewacja cieszy nowym blaskiem.
- Źródło:
- ptasidom.com
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Bezzwrotne dotacje unijne dla polskiego biznesu na poprawę efektywności...
25 kwietnia br. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach Kredytu Ekologicznego – instrumentu wspierającego...
-
-
-
-