Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-06
Rozliczenie PIT - co zrobić przy wielu umowach?

Większość ludzi podczas wypełniania corocznej deklaracji podatkowej ma o tyle ułatwione zadanie, że pracując w jednym miejscu, musi rozliczać się z tylko jednego PIT-11. Osoby, które zmieniały pracę lub pracują w wielu miejscach, mogą mieć z tym większy problem. Najgorzej mają osoby pracujące w tzw. wolnych zawodach, a liczba firm, z którymi współpracowały w ciągu danego roku mogła sięgnąć kilkunastu podmiotów. O czym należy wiedzieć, gdy spodziewamy się wielu rozliczeń? Jak rozliczyć pit online w takiej sytuacji?

Za co i kiedy powinniśmy otrzymać PIT-11?

Przy każdym rodzaju zatrudnienia nasz pracodawca (czy też zleceniodawca) jest zobowiązany odprowadzać część z naszego wynagrodzenia do urzędu skarbowego. Tyczy to wszelakich form zatrudnienia, które wykonujemy na umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną (umowa o dzieło lub zlecenie). Nie ma tu specjalnych odstępstw ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, jej czas, kwotę wynagrodzenia czy tego, jak wiele umów zawarliśmy z tym czy innymi podmiotami. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia nam niejako podsumowania naszego wynagrodzenia i składek w formie PIT-11. Ma na to czas do końca lutego danego roku. Kopię PIT-u musi wysłać także do właściwego nam urzędu skarbowego.

Jak rozliczyć wiele umów?

Niezależnie od ilości umów, jakie wchodzą w grę, mamy do rozliczenia tylko jedną deklarację PIT-37. Oczywiście, jeśli mieliśmy dochody ze źródeł podlegających innemu typowi deklaracji, uwzględniamy je, wypełniając odpowiedni im PIT. W przypadku wielu umów różnego rodzaju może to być skomplikowane i wymagać pomocy np. biura rachunkowego. Możemy też zrobić to samodzielnie taniej, znajdując darmowy program pit online. Jeden z nich jest zamieszczony pod adresem https://www.pitax.pl/pit-online/.

Co robić, kiedy nie mamy kompletu PIT-ów?

Brak otrzymania PIT-u od pracodawcy nie zwalnia nas ani trochę z wypełnienia deklaracji PIT-37. Jeśli pracodawca czy zleceniodawca nie wysłał nam dokumentu - czy to przez przypadek, czy celowo unika kontaktu z urzędem skarbowym - grożą mu bardzo poważne konsekwencje. Posiadając wiele umów, warto interesować się PIT-ami znacznie wcześniej niż pod koniec lutego. Przypomnienie się o nie np. drogą e-mailową może nam dać do zrozumienia - w przypadku braku dopowiedzi - z kim mogą być problemy. Aby uniknąć nieprzyjemności, kiedy jesteśmy pewni, że nie otrzymamy danego PIT-u (np. kontakt się urwał i luty się kończy), musimy złożyć deklarację z uwagami dotyczącymi braku konkretnego dokumentu, a kwoty i sumy zaliczek, jakie powinny wpłynąć, powinniśmy obliczyć samodzielnie, np. na podstawie historii otrzymanych przelewów. Dla ułatwienia tego zadania, rozlicz PIT przez internet.

Rozlicz PIT przez internet z PITax.pl i dotrzymaj obowiązkowego terminu.
Z nami rozliczysz każdy PIT roczny: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-36L,
PIT-38 oraz PIT-39. Nie musisz wiedzieć, jakie dochody rozlicza się na jakim PIT - wystarczy, że odpowiesz na parę prostych pytań, a nasz darmowy program do PIT 2017 wybierze odpowiedni i aktualnie obowiązujący druk PIT. Dodatkowo PITax.pl wyliczy za Ciebie odpowiednią kwotę podatku i wszelkie ulgi, które Ci przysługują.

Autor:
PITax.pl
Źródło:
Linkhouse.pl