Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-11-27
recykling odpadów styropianu-utylizacja styropianu

Francuski rząd niedawno ogłosił, że odroczy zakaz dotyczący materiałów opakowaniowych z polistyrenu, który pierwotnie miał wejść w życie w 2025 r., na 2030 r. Odroczenie zakazu nie tylko odzwierciedla rozważania Francji na temat rzeczywistych warunków gospodarczych i przemysłowych podczas promowania polityki ochrony środowiska, ale także ujawnia możliwości i wyzwania w rozwoju materiałów piankowych nadających się do recyklingu.

recykling odpadów styropianu

Zgodnie z „Ustawą o reagowaniu na zmiany klimatu i odporności" ogłoszoną przez Francję w 2021 r. pierwotny zakaz miał na celu ograniczenie stosowania materiałów opakowaniowych z polistyrenu, których nie można poddać recyklingowi lub które nie mogą zostać wprowadzone do systemu recyklingu.

Materiały te są uważane za stwarzające znaczne zagrożenia dla środowiska ze względu na potencjalne ryzyko uwalniania szkodliwych substancji w miarę starzenia się i zakłócania procesu recyklingu odpadów. Jednak większość z nich dotyczy produktów powszechnie stosowanych w przemyśle opakowaniowym, takich jak jednorazowe opakowania do żywności i opakowania ochronne do transportu.

Francja nie jest pierwszym krajem, który wprowadził zakaz, ponieważ pianki te są trudne do rozłożenia i recyklingu, co powoduje poważne problemy środowiskowe. Jednak wiele miejsc już zmieniło nakazy zakazu lub je odroczyło. Odroczenie zakazu wynika nie tylko z oczekiwania na rozwój technologiczny, ale również z chęci złagodzenia presji transformacji przemysłowej.

utylizacja styropianu

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw musi jeszcze stworzyć dojrzałe linie produkcyjne do utylizacja styropianu lub materiałów alternatywnych, podczas gdy popyt na wysokie właściwości użytkowe polistyrenu pozostaje silny w przemyśle opakowaniowym, budowlanym i elektronicznym.

Jednocześnie złożoność i koszt technologii recyklingu pianki stanowią również duży problem. Conquer ma nadzieję zrównoważyć ochronę środowiska i rozwój gospodarczy poprzez wydłużenie okresu przejściowego, aby dać branżom więcej czasu na dostosowanie się i innowacje.

Obecnie istnieją bardzo dojrzałe rozwiązania w zakresie recykling styropianu. Po przetworzeniu przez kompaktor do styropianu można ją wykorzystać do granulacji, a poddane recyklingowi cząstki można przetworzyć na produkty gotowe, które można ponownie sprzedać. Ten model gospodarki o obiegu zamkniętym nie tylko zmniejsza presję na składowiska odpadów, ale także promuje efektywne wykorzystanie zasobów i promuje osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.

Autor:
GREENMAX
Źródło:
www.recykling-styropianu.pl
Dodał:
GREENMAX RECYCLING

Czytaj także