Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-11-25
Mierzenie pH wody - dlaczego jest potrzebne?

W wielu branżach i dziedzinach życia duże znaczenie ma odpowiednia jakość i odczyn wody. Aktualnie precyzyjną kontrolą jakości zajmują się profesjonalne stacje chemiczno-epidemiologiczne. Istnieje także możliwość samodzielnego przeprowadzenia badania przy pomocy specjalnego sprzętu. Dlaczego mierzenie pH wody jest potrzebne?

Do najpopularniejszych metod, aby sprawdzić zdatność wody, zalicza się dokonanie pomiaru przy pomocy specjalnego testera pH. Jeśli prowadzisz działalność, która wymaga częstego przeprowadzania tego typu badań, najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt. Obecnie na rynku znajduje się kilka różnych propozycji dostosowanych do różnych potrzeb. Najczęściej wybierane są jednak specjalne pH metry, w które można zaopatrzyć się, korzystając z tej strony internetowej: https://www.moga.pl/phmetry.

Kiedy dokonuje się pomiaru pH wody?

Dokonanie pomiaru pH to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zbadać jakość wody. To, jak dokładny powinien być wynik - czy jedynie poglądowy, czy precyzyjny - zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Jak się okazuje, testery pH znajdują zastosowanie w wielu zróżnicowanych sytuacjach, szczególnie w procesie uzdatniania wody. Najczęściej wykorzystywane są w akwarystyce słodkowodnej i morskiej, na pływalniach, w SPA i gabinetach kosmetycznych, laboratoriach, a także testowania aplikacji wodnych, wody kotłowej i ścieków.

Poza wymienionymi funkcjami pH metrów często wykorzystywane są do mierzenia pH w procesie kontroli jakości produkowanej żywności i napojów. Na co dzień korzysta się też z tych urządzeń w branżach, takich jak farmacja, rolnictwo czy okulistyka. Jeśli nie ma potrzeby uzyskania dokładnego pomiaru, można zaopatrzyć się w proste, niedrogie modele, które pokazują średni wynik. W przypadku, kiedy badania przeprowadzane są z dużą częstotliwością, a precyzja ma duże znaczenie, najlepiej zainwestować w nieco droższe, rozbudowane aparaty.

Jak pH wody wpływa na środowisko?

Odczyn pH wody ma ogromny wpływ na środowisko, a szczególnie wzrost roślin. Z tego względu wartość ta bardzo często mierzona jest przez rolników. Przy uprawie należy przede wszystkim pamiętać, że do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego, koniecznie trzeba zadbać o to, aby pH podłoża i korzenia były na podobnym poziomie, dzięki czemu lepiej będą wchłaniać cenne składniki odżywcze. W dłuższej perspektywie może to doprowadzić do obumarcia rośliny.

Zarówno w przypadku zbyt wysokiego, jak i zbyt niskiego współczynnika pH, korzenie mogą mieć problem z pobieraniem substancji pokarmowych. Idealna wartość powinna zawsze mieścić się między pięć a sześć. Jeśli wyjdzie więcej, to roślina nie będzie w stanie wchłaniać składników, takich jak miedź, fosfor czy bor. Z kolei przy zbyt niskim mogą pojawić się trudności w pobieraniu pozostałych substancji odżywczych, a szczególnie azotu i siarki. W następstwie tego może dojść do poważnego zatrucia. Powodem tego jest łatwa absorpcja manganu i aluminium, które ostatecznie działa toksycznie na żywe organizmy.

Autor:
Wagi Wielkopolska Sp. z. o.o.
Źródło:
Wagi Wielkopolska Sp. z. o.o.

Czytaj także