Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-03-03
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Liczba paneli fotowoltaicznych w Polsce stale się zwiększa. Bardzo dynamicznie przybywa ich szczególnie na dachach domów jednorodzinnych. Powód popularności tej technologii jest dość oczywisty – pomaga pozyskać darmową energię elektryczną ze słońca i w znacznym stopniu uniezależnić się od dostaw coraz droższego prądu z elektrowni. Czy jednak panele fotowoltaiczne rzeczywiście są opłacalne?

Czym są i jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika jest technologią, która pozwala przetwarzać energię słoneczną w prąd elektryczny. Dzięki niej obecnie można tworzyć instalacje o różnych rozmiarach, które przez cały rok (tak, również zimą), bez generowania dodatkowych kosztów, wytwarzają energię potrzebną do zasilania gospodarstw domowych, firm czy obiektów użyteczności publicznej.
Jak to działa? Pod wpływem padania promieni słonecznych na ogniwa, znajdujące się w nich elektrony wprawiane są w ruch i wchodzą na wyższy poziom energetyczny. W konsekwencji dochodzi do powstania prądu stałego. Następnie jest on przekazywany elementami instalacji do falownika (inwertera), który zamienia go na prąd zmienny – dokładnie taki, jaki płynie w każdym gniazdku. Pojedyncze ogniwa są małe i mają niewielką moc, dlatego łączy się je w moduły o określonych możliwościach w zakresie wytwarzania prądu.

Jak można wykorzystać fotowoltaikę?

W chwili "raczkowania" technologii fotowoltaicznej, ogniwa produkowały niewielką ilość prądu i wymagały odpowiednich warunków atmosferycznych do pracy. Ponadto ich produkcja była droga, a sprawność malała wraz z upływem czasu. Obecnie zarówno same ogniwa, jak i moduły są sprawniejsze, znacznie tańsze i w zasadzie długowieczne. Zwiększyły się też możliwości ich wykorzystania i montażu. Dzięki niewielkiej instalacji fotowoltaicznej można, nawet w polskim klimacie, wyprodukować tyle energii, by zaspokoiła ona większość potrzeb gospodarstwa domowego. Szerokie są również możliwości stosowania fotowoltaiki w przemyśle.

Rodzaje modułów fotowoltaicznych

Dostępne są różne rodzaje modułów fotowoltaicznych, co ułatwia ich dobór do konkretnego zastosowania i budżetu. Montuje się przede wszystkim moduły poli- i monokrystaliczne. Jaka jest między nimi różnica?

Moduły polikrystaliczne składają się z ogniw zbudowanych z wielu kryształków krzemu. Wyróżniają się przystępną ceną, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po ok. 25-30 latach tracą zaledwie 20% dotychczasowej mocy. Są jednak mniej sprawne niż panele monokrystaliczne. Oznacza to, że aby otrzymać taką samą moc, trzeba zamontować większą powierzchniowo instalację.

Moduły monokrystaliczne są nowocześniejsze i droższe. Wyróżniają się wyższą sprawnością – mniejsze panele fotowoltaiczne tego typu produkują tyle samo energii co większe moduły polikrystaliczne. Są estetyczne i bardzo trwałe (ich żywotność szacuje się na co najmniej 30 lat). Bez problemu radzą sobie z produkowaniem energii elektrycznej w każdych warunkach – także podczas wysokich temperatur, które bywają problematyczne dla starszych typów ogniw fotowoltaicznych.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Montaż paneli jest opłacalny – pod warunkiem odpowiedniego doboru parametrów i montażu modułów. Dzieje się tak za sprawą kilku czynników. To przede wszystkim:

• jednorazowe koszty – jedyny wydatek to zakup i montaż paneli; nie generują one żadnych kosztów eksploatacyjnych i nie wymagają specjalistycznej konserwacji;
• darmowy prąd przez cały rok – promienie słoneczne dostarczają energię przez cały rok, również zimą; wysoka sprawność nowoczesnych modułów pozwala im pracować również podczas zachmurzenia;
• możliwość uzyskania dofinansowania – do fotowoltaiki można uzyskać bezzwrotną dopłatę lub skorzystać z ulgi podatkowej, co obniża finalne koszty inwestycji;
• szybki zwrot kosztów – wysoka sprawność fotowoltaiki w połączeniu z brakiem kosztów eksploatacyjnych i ulgami finansowymi sprawia, że inwestycja może się zwrócić nawet już po około 5 latach;
• net-metering – możliwość podpisania z dostawcą prądu umowy prosumenckiej, która pozwala na oddawanie do sieci wyprodukowanych nadwyżek i odbieranie ich na korzystnych warunkach np. zimą.

Panele słoneczne na dachu – inwestycja w przyszłość!

Zainwestuj w spokój i rachunki za energię niższe nawet o 90%. Technologie słoneczne to rozwiązania przyszłościowe i bardzo opłacalne. Jeśli zależy Ci na jakości i sprawności instalacji, skontaktuj się z FlexiPower Group. W naszej ofercie znajduje się wiele rodzajów modułów. Pomożemy Ci wybrać najkorzystniej, dopasujemy instalację do Twoich potrzeb i budżetu.

Autor:
FlexiPower Group
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także