Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-18
Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Jak zminimalizować ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej?

fotowoltaika-na-dachu-pexels-kelly.jpg

Fotowoltaika to system, który jest bezpieczny dla środowiska i człowieka, systemy te nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Jednak należy pamiętać, że elementy fotowoltaiki takie jak panele fotowoltaiczne i inwerter to urządzenia elektryczne, podpięte do sieci energetycznej. Ryzyko pożaru czy porażenia prądem jest minimalne, wtedy, gdy fotowoltaika jest zamontowana zgodnie z zasadami i przepisami. Dlatego montaż systemu fotowoltaicznego warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem.

 

Z czego wynika ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej?

Powstanie tzw. łuku elektrycznego czego konsekwencją może być pożar instalacji fotowoltaicznej, jest najczęściej spowodowany nieodpowiednim montażem instalacji fotowoltaicznej i/lub użycie niskiej jakości komponentów, a także niestosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

 

Falowiniki

Aby instalacja fotowoltaiczna była bezpieczna w kontekście ryzyka wybuchu pożaru, ważny jest także odpowiedni dobór typu instalacji, technologii montażu zgodnej z wszelkimi zasadami oraz użycie tylko certyfikowanych i atestowanych komponentów. Co więcej, ważna jest tutaj także wiedza elektryczna, którą powinien posiadać instalator fotowoltaiki oraz stosowanie wszelkich elementów od jednego producenta, które zapewniają kompatybilność całego systemu. 

Wykonie projektu oraz odpowiednie zaplanowanie połączeń, to również ważny aspekt, który przekłada się na bezpieczeństwo fotowoltaiki. Im więcej zastosujemy punktów łączenia na dachu, tym występuje większe ryzyko wystąpienia łuku elektrycznego. Z kolei nierówno usadowiona konstrukcja może powodować, że panele będą narażone na zbyt duże napięcia. Należy także pamiętać o tym, że panelom fotowoltaicznym trzeba zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, a przewody elektryczne powinny być odpowiednio zaizolowane i chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Często popełnianym błędem jest także źle wykonane uziemienie oraz montaż poza obrębem ochrony odgromowej.  

 

Jakie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej warto wykonać?

Odpowiednio dobrane i zastosowane zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej to istotne elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo fotowoltaiki. Warto jednak podkreślić, że każdy projekt instalacji fotowoltaicznej, a także dobór zabezpieczeń powinien być przygotowany indywidualnie do każdego przypadku z uwzględnieniem specyfiki tego przypadku. Jednak takim standardem dla instalacji fotowoltaicznej są rozłączniki, ograniczniki przepięć oraz zabezpieczenia nadprądowe. 

 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym / Źródło: Raze Solar, Pexels
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym / Źródło: Raze Solar, Pexels

 

Warto tutaj także nadmienić, że regularne serwisowanie i czyszczenie paneli przez specjalistów także ma wpływ na bezpieczeństwo fotowoltaiki, nie tylko przed pożarem, ale także innymi zagrożeniami, jak np. uszkodzenie konstrukcji wynikające z trudnych warunków atmosferycznych czy mechanicznych. Serwis instalacji fotowoltaicznej warto wykonywać co ok. 2 lata. W trakcie przeglądu instalacji fotowoltaicznej powinna być skontrolowana stabilność konstrukcji i wszystkich mocowań, stan paneli fotowoltaicznych oraz falownika, a także całego osprzętu elektrycznego - zabezpieczeń i okablowania. Na koniec warto oczyścić powierzchnię paneli fotowoltaicznych z zabrudzeń i kurzu specjalnymi produktami.

 

Serwis i konserwacja paneli fotowoltaicznych / Źródło: Markus Spike, Pexels
Serwis i konserwacja paneli fotowoltaicznych / Źródło: Markus Spike, Pexels

 

Jak zminimalizować ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej - Podsumowanie

Fotowoltaika to system zapewniający dużo korzyści. Idealne rozwiązanie w czasach ciągle rosnących cen za energię elektryczną i sposób na niezależność energetyczną. Z pewnością warto rozważyć instalację fotowoltaiki, szczególnie teraz, kiedy dostępne są programy rządowe umożliwiające dofinansowanie. Jeżeli konstrukcja dachu nie pozwala ci na montaż fotowoltaiki, warto przeczytać artykuł “Co zrobić, gdy dach naszego domu jest nieodpowiedni dla fotowoltaiki?”. 

Fotowoltaika to bezpieczny system, a ryzyko pożaru występuje stosunkowo rzadko. Aby jednak je maksymalnie zminimalizować, to należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 

  1. Wybór wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, inwertera, przewodów i złącz od sprawdzonych producentów lub dostawców pozwala zminimalizować ryzyko awarii, które mogą prowadzić do pożaru. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrane produkty spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa i posiadały niezbędne atesty oraz certyfikaty.

  2. Wybór wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o każdy etap instalacji - od indywidualnego projektu, poprzez dobór odpowiednich komponentów i poprawne wykonanie instalacji, zgodnie z wszelkimi obowiązującymi przepisami i z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych.

  3. Regularnie wykonywane przeglądy i konserwacja instalacji fotowoltaicznej są kluczowe dla utrzymania niemal każdej instalacji czy urządzenia w dobrej kondycji, a tym samym ma wpływ na utrzymanie bezpieczeństwa. Należy systematycznie sprawdzać stan komponentów i przewodów, aby wykryć ewentualne uszkodzenia lub inne problemy. 

 

Jeżeli zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności, nie musimy niepokoić się o ryzyko pożaru. Poprawny projekt, wybór wysokiej jakości komponentów, poprawny montaż, regularne przeglądy oraz świadomość postępowania w przypadku zagrożenia, są kluczowe dla minimalizacji ryzyka związanego z pożarem instalacji fotowoltaicznej. Warto również rozważyć ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, które będzie chronić przed potencjalnymi stratami finansowymi związanymi nie tylko z pożarem, ale także innymi, ewentualnymi uszkodzeniami. Przestrzeganie tych wskazówek pomoże zapewnić bezpieczeństwo i efektywność systemu fotowoltaicznego. 

Materiał przygotowany przy współpracy z Swatt.pl oferujący m.in. wysokiej jakości szeroki asortyment produktów i urządzeń do wykonania instalacji fotowoltaicznej. 

Fot. Tytułowa źródło: Kelly, Pexels.

 

Źródło:
swatt.pl

Czytaj także