Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-02-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-02-26
Co zrobić, gdy dach naszego domu jest nieodpowiedni dla fotowoltaiki?
Co zrobić, gdy dach naszego domu jest nieodpowiedni dla fotowoltaiki?

Własna instalacja fotowoltaiczna to gwarancja korzyści zarówno w aspekcie ekologicznym jak i ekonomicznym. Dodając do tego dofinansowania z programu „Mój Prąd", otrzymujemy prawdziwy bum na instalacje fotowoltaiczne.

 

Fotowoltaika w naszym kraju jeszcze nigdy nie była tak popularna. Zarówno inwestorzy jak i wykonawcy inwestycji doceniają w systemach PV ich prostotę. Zdarzają się jednak sytuacje, że infrastruktura budynku nie pozwala na łatwy montaż modułów fotowoltaicznych. Z taką sytuacją mamy do czynienia zazwyczaj gdy infrastruktura dachu jest bardzo rozwinięta lub połać dachowa jest skierowana w kierunku północnym. Liczne kominy, strażaki czy też wykusze i jaskółki, mogą wymiernie wpłynąć na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają cieszyć się darmową energią ze słońca posiadaczom słabo dostosowanych do fotowoltaiki budynków.

Zestawy fotowoltaiczne w atrakcyjnych cenach, sprawdź!
Fot. Kompletne zestawy fotowoltaiczne dostępne na swatt.pl

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Pierwszą alternatywą dla montażu modułów na dachu budynku jest umiejscowienie ich na gruncie. Oczywiście niezbędny do tego jest dedykowany system mocowania (stelaże pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium). Oprócz tego, należy wybrać miejsce oddalone od drzew i budynków, w taki sposób aby nie rzucały cienia na moduły PV.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ustawienia paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym, o optymalnym kącie. W taki sposób wykorzystujemy potencjał instalacji fotowoltaicznej w stu procentach. Przekłada się to na ilość wyprodukowanej energii. Konstrukcja wolnostojąca ułatwia także dostęp do poszczególnych modułów, dzięki czemu, bez trudu można usunąć z nich zabrudzenia lub dokonać konserwacji.

Bardziej rozwiniętym wariantem konstrukcji wolnostojącej jest system nadążny. Zmienia on położenie o nachylenie modułów wraz z przemieszczaniem się słońca. Dzięki temu, optymalizujemy pracę instalacji PV. Niestety, systemy nadążne są wciąż bardzo kosztowną inwestycją.

Optymalizatory mocy

Postęp technologiczny przyniósł także bardziej niekonwencjonalne rozwiązania. Jednym z nich są optymalizatory mocy. Są to niewielkie urządzenia elektryczne montowane przy modułach fotowoltaicznych. Ich działanie opiera się na szukaniu punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego modułu PV. Co to oznacza? Najprościej ujmując, poprzez zastosowanie optymalizatorów mocy, każdy moduł działa niezależnie i nie wpływa na pracę innych. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zredukować takie zjawiska jak nierównomierne starzenie się poszczególnych ogniw w modułach PV, punktowe zabrudzenia ogniw, uszkodzenie diod obejściowych lub ogniw w module PV oraz wiele innych czynników wpływających negatywnie na wydajność systemu.

Jest wiele aspektów, o które należy zadbać, aby nasza instalacja fotowoltaiczna pracowała optymalnie. Odpowiednie rozmieszczenie modułów PV oraz brak zacienień są jednymi z newralgicznych. Pamiętajmy, że każda wyprodukowana ze słońca kilowatogodzina to czysty zysk dla nas oraz środowiska. Dlatego też, warto zadbać o każdy detal podczas montażu.

Internetowa Hurtownia Fotowoltaiczna SWATT, to miejsce, w którym znajdą Państwo kompletny asortyment do wykonania działającej instalacji fotowoltaicznej w atrakcyjnych cenach!

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
swatt.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także