Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-27
Co warto wiedzieć o cięciu tworzyw sztucznych?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez plastiku. Tworzywa sztuczne są wszechobecne. Wykorzystuje się je do produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale również do budowy instalacji przemysłowych i nie tylko. Wszechstronne zastosowanie plastiku sprawia, że konieczna jest jego profesjonalna obróbka. Kiedy przydają się urządzenia do cięcia plastiku? Co warto wiedzieć o tego typu obróbce? Odpowiadamy!

 

c1.jpg

 

Dlaczego cięcie tworzyw sztucznych to pożądana usługa?

Kto korzysta z usługi cięcia tworzyw sztucznych? Przede wszystkim są to producenci elementów z plastiku. Ich potrzeba dotyczy precyzyjnej obróbki plastiku, tak aby z niewielkich elementów możliwe było skonstruowanie jednego, bardziej skomplikowanego. Ponadto, cięcie tworzyw sztucznych znajduje się w obszarze zainteresowań wszelkich firm zajmujących się montażem. Piła do cięcia plastiku najczęściej jest wykorzystywana do obróbki rur. Wykonuje się je ze stosunkowo grubego i wytrzymałego plastiku, dlatego konieczne jest zastosowanie profesjonalnych maszyn.

Warto również wspomnieć o branży recyklingu. Plastik to materiał, którego spalanie ma niekorzystny wpływ na środowisko. Dlatego też poszczególne elementy plastikowe wykorzystuje się wielokrotnie. Niemniej jednak zmiana zastosowania wymaga często modyfikacji danego elementu. Wtedy niezbędne jest profesjonalne cięcie tworzyw sztucznych.

 

Na czym polega cięcie tworzyw sztucznych?

Należy podkreślić, że obróbka plastiku może przebiegać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, jaki jest jej cel, a przede wszystkim, czym cechuje się obrabiany materiał. Trzeba pamiętać, że tworzywa sztuczne są bardzo różnorodne. W przypadku najprostszych elementów plastikowych, z tworzyw o niewielkiej twardości, do obróbki może wystarczyć nóż do cięcia plastiku i szlifierka. Tego rodzaju prace bywają wykonywane nawet w przydomowych warsztatach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy konieczne jest cięcie grubych rur przemysłowych. Wtedy niezbędne jest specjalistyczne podejście.

c2.jpg

Profesjonalna obróbka plastiku jest wykonywana przy użyciu piły do cięcia tworzyw sztucznych. Wyróżnia się piły stacjonarne oraz mobilne. Różnice dotyczą również wielu parametrów pił, takich jak choćby rodzaj układu tnącego. Wyróżniamy piły:

   •  elektryczne,
   •  hydrauliczne,
   •  manualne.

Nowoczesne piły posiadają funkcję laserowej projekcji linii cięcia. Dzięki temu uzyskuje się maksymalną precyzję cięcia. Warto również mieć na uwadze, że podczas obróbki plastiku powstaje wiele wiórów. Zjawisko to obniża komfort pracy oraz utrudnia cięcie. Dlatego też zaleca się korzystanie z urządzeń wyposażonych w system odciągający wióry.

 

Kto powinien wykonać cięcie?

Klienci, którzy od czasu do czasu potrzebują pił do cięcia, korzystają z usług wyspecjalizowanych zakładów lub wynajmują sprzęt. Natomiast jeśli proces musi być przeprowadzany regularnie, wtedy polecany jest zakup piły. Zaleca się wybór urządzenia od sprawdzonego, doświadczonego producenta. Bardzo ważne jest, aby sprzedawca oferował również usługi serwisowe. Nawet najlepsze piły, ze względu na złożoność konstrukcji, ulegają awariom i czasem wymagają fachowej interwencji.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także