Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-01
Bezglebowa uprawa roślin – czym jest hydroponika?

63f8b2fc0b23b.jpg

Określana rolnictwem przyszłości hydroponiczna uprawa roślin to wciąż nowy temat, który wzbudza emocje. Warto jednak dowiedzieć się, czym w praktyce są systemy hydroponiczne, aby przekonać się, że istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie degradacji środowiska czy lepsze wykorzystanie zasobów powierzchniowych. Problemy, z którymi boryka się dzisiejsze rolnictwo, za jakiś czas mogą stracić na znaczeniu, bo kontrolowanie warunków, w jakich wzrastają rośliny stanie się znacznie bardziej precyzyjne i łatwiejsze.

 

Na czym polega hydroponiczna uprawa roślin?

Najważniejsze jest to, że uprawa hydroponiczna nie wymaga stosowania gleby i pozwala zredukować zużycie wody. Systemy hydroponiczne wcale nie są nowością i były znane już wieki temu, dzisiaj jednak wraca się do tej idei, chcąc uzyskiwać piękne plony, kontrolować warunki upraw i automatyzować całe procesy.

Zamiast gleby mamy wodę bogatą w starannie skomponowaną mieszankę składników odżywczych. To właśnie z niej korzenie roślin bezpośrednio czerpią substancje oraz tlen potrzebne do jej optymalnego wzrostu. Rośliny unoszą się nad poziomem wody, pozostają stabilne i stałe zasilane dla zdrowego i szybkiego wzrostu.

Hydroponiczne uprawy dzielimy na:

  • system knotowy,

  • system przepływowo-odpływowy,

  • uprawy hydroponiczne w głębokiej wodzie,

  • cienkowarstwową kulturę przepływową,

  • system kropelkowy,

  • system aeroponiczny.

Wybór którejś z nich zależy od poziomu zaawansowania oraz możliwości technologicznych.

 

Co można uprawiać w systemie hydroponicznym?

Hydroponiczna uprawa możliwa jest w przypadku wielu gatunków roślin – warzyw, owoców, ziół i kwiatów ozdobnych. Zaliczają się do nich:

  • warzywa liściaste – sałata, szpinak, rukola, jarmuż,

  • zioła – bazylia, kolendra, mięta,

  • owoce – truskawki.

Oczywiście są to tylko przykłady odmian, które najłatwiej przystosowują się do systemów hydroponicznych i czerpią z nich najwięcej korzyści. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Hydroponika – zastosowanie systemów hydroponicznych w uprawie roślin. W przypadku innych hodowli na pewno kluczowe jest zweryfikowanie opłacalności inwestycji.

 

Najważniejsze zalety rolnictwa hydroponicznego

Uprawy hydroponiczne mają bardzo wiele zalet, co tłumaczy ich rosnącą popularność na całym świecie. Do najważniejszych zalicza się pełna kontrola nad warunkami, w jakich wzrastają rośliny. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne dla jakości plonów jest uniezależnienie ich od pogody – opadów, temperatur. To sprawia, że rolnictwo hydroponiczne można uprawiać gdziekolwiek, nawet w… kosmosie! Jest ono uniezależnione od warunków pogodowych, ale też glebowych (zresztą gleby w ogóle nie wymaga). Oszczędność wody, jak również nawozów zwiększa efektywność produkcji, czyniąc ją bardziej ekologiczną oraz zdrowszą.

 

Hydroponiczna uprawa roślin – podsumowanie

Systemy hydroponiczne dają wiele możliwości zarówno ogrodnikom hobbystom, jak i producentom warzyw czy owoców. Są dobre zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska, spowalniając jego postępującą degradację i ograniczając zużycie cennych surowców, jak choćby wody. 

 

Źródło:
https://www.hydro-polis.com/

Czytaj także