
Metodę zwaną krakingiem statycznym stosowano dotychczas przy wymianie starych rur wodociągowych. Po raz pierwszy pracownicy łódzkich wodociągów wykorzystali ją przy naprawie kanalizacyjnego przyłącza.
Przy ulicy Łagiewnickiej w Łodzi doszło do uszkodzenia przyłącza kanalizacyjnego o długości blisko 50 metrów. Przebiega ono w poprzek jezdni na głębokości około 3 metrów. Zastosowano nowatorską metodę bezwykopowego usuwania awarii. W miejsce starej rury kanalizacyjnej przy użyciu siłowników zostało wprowadzone pod ziemią nowe przyłącze.
Wymiana uszkodzonego fragmentu rury metodą tradycyjną polega na odkopaniu jej i wymianie na nową. W przypadku Łagiewnickiej oznaczałoby to zniszczenie nawierzchni niedawno wyremontowanej ulicy oraz torowiska. Konieczne byłoby również zamknięcie ruchu ulicznego i wprowadzenie zmian w komunikacji miejskiej na czas usuwania awarii jak i odtwarzania nawierzchni ulicy i torowiska.
Metoda krakingu polega na przeciągnięciu siłownikami hydraulicznymi przez znajdującą się pod ziemią rurę specjalnego noża. Po rozcięciu rury, w jej miejsce instaluje pod ziemią nowy odcinek sieci. Na ulicy Łagiewnickiej usuwanie awarii trwało 3 godziny, a nie kilkanaście dni.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Metody bezwykopowej budowy rurociągów. Klasyfikacja i dobór metody.
Oprac. M. Lewandowska na podst. A. Zwierzchowska,Technologie bezwykopowej budowy sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, Kielce 2006 ...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
-