Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-19
Zmiany w Prawie wodnym podpisane przez prezydenta
Pexels, CC0
Pexels, CC0

13 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo wodne, która ograniczy m.in. biurokrację dla podmiotów korzystających z usług wodnoprawnych i od których pobierane są opłaty. Celem nowelizacji jest rozstrzygnięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących udzielania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych, pozwoleń zintegrowanych, gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa i stosowania nowego systemu opłat za usługi wodne.

Obowiązujące od 1 stycznia Prawo wodne zmieniło sposób gospodarowania wodami w Polsce. Powołano m.in. nową instytucję Wody Polskie, której zadaniem jest zarządzanie zasobami wodnymi i dokonywanie inwestycji.

Nowela zmienia system poboru opłat. "Dotychczas był to system kontroli. Podmioty korzystające z usług wodnych będą składać Wodom Polskim oświadczenia, na podstawie których będą ustalane opłaty za te usługi. "Teraz będzie to system kwartalnych deklaracji - mówi wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa - które podmioty będą składały do Wód Polskich. Będzie to oświadczenie strony co do wysokości opłaty, co zmniejszy obciążenie po stronie przedsiębiorców w zakresie kontroli."

Opłaty za usługi wodne nie będą wnoszone, jeżeli ich wysokość ustalona przez Wody Polskie albo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie przekroczy 20 zł. Uznano, że w takich przypadkach wysyłanie drogą pocztową informacji o wysokości opłaty jest poniżej progu opłacalności.

Pozwolenia wodnoprawne będą mogły zostać wydłużone z 20 do 30 lat, co ma znaczenie przy inwestycjach takich jak elektrownie wodne. Nowela rozstrzyga także niektóre wątpliwości interpretacyjne dotyczące postępowań administracyjnych związanych z udzielaniem zgód wodnoprawnych oraz pobierania opłat za usługi wodne.

Rozszerzono wymóg uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zawarty został zapis upoważniający ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej do określenia w porozumieniu z ministrem finansów, w drodze rozporządzenia, warunków i trybu zwrotu utraconych dochodów przez gminy z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz wzoru wniosku o zwrot tych dochodów.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
energetyka24.com, prawo.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także