Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-06-24
Zielone wzgórza zamiast hałd śmieci
Zielone wzgórza zamiast hałd śmieci
Zielone wzgórza zamiast hałd śmieci

Zamknięte składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze już wkrótce staną się... atrakcją dla turystów. Zostaną wytyczone na nich ścieżki edukacyjne i nasadzone różne gatunki roślin. Będzie to możliwe dzięki ponad 8 mln zł unijnej dotacji dla spółki Sanikom.

Umowę o wsparcie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko podpisali: prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa i prezes zarządu „Sanikom" Sp. z o.o. w Lubawce Andrzej Wojdyła.

Rekultywacja ograniczy negatywny wpływ składowanych odpadów na środowisko, m.in. przedostawanie się odcieków do wód gruntowych i emisję gazów do atmosfery m.in. metanu. Ilość tego gazu cieplarnianego emitowanego z obu składowisk zmniejszy się o około 80 ton w ciągu roku. Ponadto zamknięte składowiska przestaną szpecić krajobraz.

Staną się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Zaplanowane prace to m.in.: odgazowanie składowisk, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających. Kolejnymi etapami będzie wysiew traw, sadzenie krzewów a także roślin energetycznych, m.in. wierzby. Zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne, ustawione ławki i tablice oraz wybudowane wiaty z drewnianych bali z zielonymi, trawiastymi dachami. W Lubawce przy tablicach edukacyjnych zostanie zainstalowane oświetlenie solarne. Atrakcją będą makiety, które pozwolą „zajrzeć" zwiedzającym do wnętrza składowiska. Cały projekt dotyczący składowisk o łącznej powierzchni około 7,5 ha jest wyceniany na ponad 12 mln złotych. Prace zostaną zakończone listopadzie br. Zadanie spółki Sanikom nie jest jedynym, które otrzymało unijne wsparcie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 51 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 0,5 mld zł. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. Wybudowano i zmodernizowano 9 oczyszczalni ścieków. WFOŚiGW we Wrocławiu jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. ocenia złożone wnioski w konkursach, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
WFOŚiGW Wrocław
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także