Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-01
Zielone wzgórza zamiast hałd śmieci

Nieczynne składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze już wkrótce pokryją się zielenią, zostaną także wytyczone na nich ścieżki edukacyjne. Będzie to możliwe dzięki ponad 8 mln zł unijnej dotacji dla spółki Sanikom.

Zamknięte składowiska szpecą krajobraz, są także źródłem metanu czyli gazu cieplarnianego. W efekcie realizacji projektu zmniejszy się ilość gazu emitowanego z obu składowisk o około 80 ton w ciągu roku. Wysypiska stwarzają także potencjalne zagrożenie dla środowiska. W Czarnym Borze wybudowany zbiornik na odcieki jest zbyt mały i co jakiś czas przelewają się one przez obwałowania. Wysypisko w Lubawce jest położone w pobliżu rzeki Bóbr. Samorządowcy uspokajają, że monitoring środowiska nie wskazuje przedostawania się zanieczyszczeń do rzeki i ujęć wody pitnej, jednak przezorność nakazuje wykonanie prac zabezpieczających. Zaplanowane prace to m.in.: odgazowanie składowisk, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających. Kolejnymi etapami będzie wysiew traw, sadzenie krzewów a także roślin energetycznych, m.in. wierzby.

Zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne, ustawione ławki i tablice oraz wybudowane wiaty z drewnianych bali z zielonymi, trawiastymi dachami. W Lubawce przy tablicach edukacyjnych zostanie zainstalowane dodatkowo oświetlenie solarne. Atrakcją będą makiety, które pozwolą „zajrzeć" zwiedzającym do wnętrza składowiska. Cały projekt dotyczący składowisk o łącznej powierzchni ponad 8 ha jest wyceniany na ok. 12 mln złotych. Prace rozpoczną się w maju a zostaną zakończone listopadzie br.

Potwierdzenie wsparcia w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko przekazał prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa. Odbierał je prezes zarządu „Sanikom" Sp. z o.o. w Lubawce Andrzej Wojdyła.

Zadanie spółki Sanikom nie jest jedynym, które otrzymało unijne wsparcie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 51 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 0,5 mld zł.

Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. Wybudowano i zmodernizowano 9 oczyszczalni ścieków. WFOŚiGW we Wrocławiu jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. ocenia złożone wnioski w konkursach, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
WFOŚiGW Wrocław
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :