Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-04 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-04
Żary: stacja monitoringu powietrza

Żary: stacja monitoringu powietrza
Ulokowanie na terenie Żar stałej stacji monitorowania powietrza pozwoli określić stężenie trujących substancji, wskazać winnych i wyeliminować zanieczyszczenia.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w połowie 2012 roku planuje uruchomienie i włączenie do państwowej sieci monitoringu jakości powietrza nowej stacji stacjonarnej w Żarach, która pozwoli objąć pomiarami, w okresie kilkuletnim, południowo-zachodnią część województwa (strefa lubuska). Przygotowane warianty lokalizacji stacji na terenie miasta Żary poddane zostaną konsultacjom społecznym i ostatecznie uzgodnione.
Sfinansowanie wyposażenia stacji zapewnione jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, natomiast wykonanie niezbędnej infrastruktury, z budżetu Urzędu Miasta Żary. WIOŚ w Zielonej Górze na ten cel przekaże kontener pomiarowy o wartości ok. 50 tys. zł i będzie prowadził jej eksploatację w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W stacji będą prowadzone pomiary automatyczne SO2, NOx, NO, NO2, O3, CO oraz manualne pomiary pyłu zawieszonego PM10 i benzo(a)pirenu, Pb, As, Ni, Cd w pyle zawieszonym oraz formaldehydu (imisja) w otaczającym powietrzu. Ponadto stacja będzie wyposażona w panel meteorologiczny. Koszt wyposażenia planowanej nowej stacji w Żarach szacowany jest wstępnie na 550 – 600 tys. zł.
Stacja w Żarach pozwoli na przywrócenie liczby funkcjonujących do 2010 r. w woj. lubuskim sześciu stacji badania zanieczyszczenia powietrza.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- lubuskie.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-