
Prowadzone przez MPWiK w Jaworznie prace remontowo-budowlane sukcesywnie posuwają się naprzód. Właśnie zakończyła się III faza projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna". Zrealizowane prace obejmowały m.in. przebudowę sieci kanalizacyjnej na terenie osiedla Stałego oraz Podłęża, a także remont zbiorników wody pitnej Warpie.
Osiedla Stałe oraz Podłęże to największe osiedla w Jaworznie. Mieszka w nich kilka tysięcy mieszkańców. Bardzo ważna była również modernizacja zbiorników wody pitnej Warpie, które stanowią istotny i strategiczny element w całym układzie wodociągowym Jaworzna – magazynują i gwarantują dostawę wody pitnej o stałym ciśnieniu.
Zbiorniki były remontowane w dwóch etapach. W pierwszym pełnej renowacji poddano konstrukcję oraz elewacje dwóch powierzchniowych zbiorników. W drugim wyremontowano trzy podziemne zbiorniki m.in. nasypy, stworzono nowy układ zasilania elektrycznego, czy układ oświetleniowy. Po modernizacji zbiorniki są sterowane zdalnie z siedziby wodociągów.
Unijne dofinansowanie projektu pozwoliło także na refundacje kosztów inwestycji prowadzonych 6 lat temu: budowy wodociągów i kanalizacji na ul. Słowackiego i Piłsudskiego. "W ramach wolnych środków na lata 2007–2013 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór nowych wniosków w ramach POIŚ. Wiedząc o tym, napisaliśmy odpowiedni wniosek z uwzględnieniem zadań już zrealizowanych, dla których można było uzyskać zwrot środków. I to się udało. Uzyskaliśmy w ostatniej transzy dofinansowanie, a raczej refundację na zadania już zrealizowane i będące w realizacji" - mówi Agnieszka Granda, p.o. kierownik Jednostki Realizującej Projekt w jaworznickim MPWiK.
Koszty III fazy projektu wyniosły ponad 9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z POIiŚ pokryło 4 755 755,86.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mpwik.jaworzno.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl