
Dobiegła końca kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction), który w 2005 r. Komisja Europejska ustanowiła w ramach „Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu". Wydarzenie to ma zwrócić uwagę Europejczyków problem produkcji nadmiernych ilości śmieci oraz popularyzować sposoby jej ograniczania.
W ramach Tygodnia odbyło się wiele dyskusji, warsztsatów i innych wydarzeń. Jednym z partnerów tegorocznego EWWR była Firma I-O, która zorganizowała warsztaty edukacyjne dla pracowników biurowych i lekcje ekologii w szkołach. Podkreślano na nich, że szklane opakowania jako jedyne nadają się zarówno do ponownego wykorzystania, jak i wielokrotnego recyklingu. Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykorzystywane nawet 20-30 razy zanim zostaną wycofane z obiegu.
Polska pod względem recyklingu wypada słabo. Do ponownego przetworzenia zbiera się 59% szklanych opakowań. Dla porównania, w Czechach jest to 72%, a w Niemczech – 89%. "Szkło może być poddawane recyklingowi w nieskończoność. Mamy nadzieję, że już wkrótce Polska będzie chwalić się takimi statystykami, jak nasi sąsiedzi" – mówił Janusz Cepryński, dyrektor produkcyjny O-I w Polsce i Estonii.
Podczas VI Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów zorganizowano blisko 12 akcji w całej Unii Europejskiej, mających na celu m.in. zwiększenie świadomości obywateli na temat roli efektywnego wykorzystania surowców.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Eko-rewolucja: Jak małe zmiany w codziennym życiu mogą mieć duży wpływ na...
W obliczu globalnych wyzwań środowiskowych, takich jak zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza i zanikanie różnorodności biologicznej, coraz...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-
-
-