Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-04-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-04-07
Zabij smoga nad Krakowem
Smog krakowski daje się we znaki również sąsiadującym z Krakowem gminom.
Smog krakowski daje się we znaki również sąsiadującym z Krakowem gminom.

Kraków od lat boryka się z jakością powietrza. Do poprawy jego jakości postanowiły przyłożyć się również okoliczne gminy. Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska chcą posadzić 12 tys. drzew na terenach okalających Kraków.

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej postanowił zorganizować akcję sadzenie w okolicach Krakowa drzew. W tym roku posadzonych ma zostać 12 tys. sadzonek na obszarze dwóch hektarów. Organizatorzy akcji wskazują, że drzewa pomogą poprawić jakość w okolicach Krakowa. Zanieczyszczone krakowskie powietrze negatywnie wpływa na powietrze w sąsiednich gminach. Pomysłodawcy akcji sadzenia drzew wskazują, że Kraków ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce. Nawet w Katowicach pomiary wskazują na mniejszą ilość pyłów w powietrzu. Krakowski magistrat jako jedną z głównych przyczyn smogu wskazuje to, że Krakowianie mają często stare piece i palą w nich węglem i śmieciami.

Władze Krakowa imają się różnych sposobów by poprawić jakość powietrza w mieście. Mieszkańcy mogą otrzymać dopłaty do wymiany starych węglowych pieców na bardziej ekologiczne rozwiązania. Krakowska Straż Miejska sprawdza doniesienia o spalaniu śmieci w domowych piecach. Można za to dostać nawet 5 tys. zł mandatu. Prezydent miasta chciałby natomiast wprowadzić zakaz palenia węglem w domowych piecach w Krakowie. Według wyliczeń krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, ogrzewanie domów piecami węglowymi przez 30 tys. mieszkańców, powoduje wyemitowanie 762 ton pyłów rocznie. Trafiają one do atmosfery i zanieczyszczają powietrze, którym oddychają Krakowianie. Począwszy od lat 90-tych, zlikwidowano w Krakowie ponad 19 tysięcy palenisk i ponad 320 kotłowni węglowych. Władze Krakowa ostrzegają, że przy spalaniu śmieci w domowych piecach i kotłach do atmosfery wydobywa się dym, zawierający szkodliwe substancje takie jak tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (np. kadm, nikiel, ołów, rtęć), związki chloru i fluoru. Przykładowo spalając 1 kg butelek plastikowych i folii z PVC, wytworzymy ok. 280 litrów gazowego chlorowodoru. Wszystkie te związki zalegają natomiast potem nad miastem w postaci Smogu.

Dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wskazują, że „w okresie od 1 stycznia do 31 października 2012 roku wielokrotnie wystąpiło w województwie małopolskim przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu zawieszonego PM10. Dobowa wartość dopuszczalna (50 μg/m3) była przekroczona powyżej dopuszczalnej częstości wynoszącej 35 dni w roku kalendarzowym na terenie Aglomeracji Krakowskiej, (...)". Średnia zawartość dwutlenku azotu w Krakowie według danych WIOŚ ( w zależności od miejsca pomiaru) waha się od 29 µg/m3 do 71 µg/m3 (dopuszczalna wartość to 40 µg/m3 ). Z kolei średnia zawartość tlenku azotu w powietrzu wynosi od 61 µg/m3 do 231 µg/m3 (normy dopuszczają 30 µg/m3). W przypadku pyłu zawieszonego PM10 wartości również znacząco przekraczają normy. Ilość pyłów PM10 w krakowskim powietrzy waha się średnio od 52 µg/m3 do 64 µg/m3 (normy dopuszczają 40 µg/m3). Jakość powietrza pod Wawelem znacząco pogarsza się natomiast w okresie grzewczym.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
krakow.pl/ pios.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także