
W czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences" ukazał się artykuł, w którym klimatolodzy dowodzą, że Podwyższenie średniej rocznej temperatury na Ziemi podwoiło częstotliwość i skalę pożarów w zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych. Chodzi o coraz mniejszą wilgotność lasów, która zwiększa ryzyko przypadkowego zapalenia.
Naukowcy wykorzystali dane, które zebrał spektrometr MODIS na pokładzie satelity klimatycznego „Terra" w zeszłym roku i pomiary leśnictw z lat 1984-2014. Następnie zmiany w poziomie wilgotności lasów naukowcy zestawili z sezonowymi wahaniami klimatu.
Okazało się, że ocieplenie klimatu Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 75 lat doprowadziło do znacznego „wysuszenia" lasów w zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych w około 55% przypadków. Z kolei to wysuszenie podwoiło liczbę pożarów leśnych w Ameryce w ostatnich latach, zwiększając powierzchnię pożarów o 75 % od 2000 roku.
„My nie oczekujemy więcej tych skutków, jakie może przynieść globalne ocieplenie – my ich już doświadczamy w postaci częstszych leśnych pożarów na zachodzie Stanów Zjednoczonych" - mówi John Abatzoglou, jeden z autorów badań.
Zdaniem klimatologów częstotliwość pożarów będzie wzrastać z tego powodu, że globalne ocieplenie już wydłużyło sezon pożarów, czyli okres, w którym prawdopodobieństwo pojawienia się kataklizmu jest maksymalne, aż o dziewięć dni.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- sputniknews.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W KPO 3,5 mld euro na renowację budynków. „Konieczne przyspieszenie przed...
– Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-