
Szwajcarzy zbudują na jeziorze Neuchâtel trzy unoszące się nad wodą wyspy solarne. W ciągu 10 lat mają one wyprodukować 80 mln kWh energii elektrycznej.
Szwajcarski koncern energetyczny Viteos we współpracy ze spółką Nolaris zbudują trzy unoszące się nad wodą elektrownie słoneczne. Nolaris opatentował już technologię takich wysp solarnych. Szwajcarskie obiekty powstaną na jeziorze Neuchâtel, w okolicy miasta o takiej samej nazwie. Każda z wysp będzie miała 25 m średnicy i będzie wyposażona w 100 paneli fotowoltaicznych. Jedna wyspa ma produkować 37 100 kWh energii elektrycznej rocznie. Wyspy będą miały kształt koła i będą się unosić nad wodami jeziora w odległości 150 m od brzegu. Pływające mikroeletrownie będą zakotwiczone przy pomocy specjalnych lin i betonowych bloków. Na powierzchni będą się zaś unosić dzięki poduszce powietrznej.
Panele zostaną ustawione pod kątem 45 st. Sama wyspa będzie się mogła obracać po kącie 220 st. Dzięki temu panele zawsze będą obrócone ku Słońcu mogąc maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną i uzyskać optymalną wydajność. Za ruchem Słońca nie podążają indywidualnie poszczególne kolektory, ale obraca się cała wyspa. - Dzięki tej innowacyjnej koncepcji nie trzeba wyposażać każdego kolektora słonecznego w indywidualny drogi system śledzenia ruchu Słońca. Nie ma również potrzeby by każdy z kolektorów obracać osobno. Nie ma też potrzeby pozostawiania dużych przestrzeni między kolektorami gdyż nie rzucają one cienia na inne. To z kolei pozwala na większe zagęszczenie kolektorów na tej samej przestrzeni co pozwala na produkcję większej ilości energii – wyjaśniają pomysłodawcy technologi z Nolaris. Viteos planuje, że realizacja projektu pochłonie ok. 108 mln USD. Wyspy mają za to w ciągu 10 lat wyprodukować ok. 80 mln kWh energii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwszy prąd z tych niecodziennych obiektów popłynie już w sierpniu tego roku.
Nolaris ma już gotowy projekt budowy gigantycznej „wyspy solarnej" o średnicy 5 km i wysokości 20 m, która miałaby się unosić nad wodami któregoś z oceanów. Od 2009 r. trwają natomiast testy poduszki powietrznej, która miałby unosić tą wielką konstrukcję. Nie wiadomo jednak kiedy ruszy realizacja tego ambitnego projektu.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nolaris.ch/ cleantechnica.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-